Zpět do poradny
Dotaz z 9. 4. 2024
Ještě jsem se tak dívala na recenze aby nedošlo k plicní embolii nebo moskove mrtvici že se doporučuje brát aspirin protéct 100 mg,nebo acilpirin.predem děkuji za odepsání.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

cévní poruchy, jako je např. tromboembolická komplikace, je při léčbě norethiesteronem méně častý nežádoucí účinek. Léčba norethiesteronem je ale z tohoto důvodu kontraindikovaná u pacientek, u kterých se v minulosti vyskytly potíže trombembolického rázu.

Samotný vznik krevní sraženiny a následně plicní embolie je onemocnění postihující stále více lidí a může vést až k životu ohrožujícímu stavu.

Prevence a léčba ovšem závisí na tom, v jaké části krevního řečiště trombóza hrozí. V tepnách dochází ke vzniku tzv. bílého trombu, který je tvořen převážně krevními destičkami a oblast je postižena v důsledku nedokrvení postiženého místa. V tomto případě hrozí riziko infarktu a podává se antiagregační léčba zajištěna například právě aspirinem. Ten musí být podáván v dávce působící na ředění krve, což je 100 mg (např. Aspirin Protect). Acylpyrin tuto funkci neplní. Vždy by dávkování mělo být pod dohledem lékaře, byť jako preventivní opatření. Krátkodobě nebo jednorázově ovšem významný vliv nemá.

Pokud trombus vzniká v hlubokém žilním systému, jedná se o žilní trombózu a ta zhoršuje odtok krve a dochází k otoku a bolesti v místě postižení. Nejčastěji jsou zatíženy dolní končetiny a trpí častěji ženy. Při vzniku žilní trombózy může docházet k utržení trombu a vzniku plicní embolie, což je život ohrožující stav. Nejdůležitější je prevence. Ta spočívá v dostatečném pohybu končetin a pitném režimu, kdy se snižuje hustota krve. Proto je velmi častý jev trombóza při cestování. Doporučují se kompresní punčochy, dostatečný pitný režim a během cestování protahovat nohy, hýbat prsty a pokud možno i chůze. Na tento typ trombózy působí léky výhradně na lékařský předpis. Aspirin v tomto případě není účinný a je potřeba premedikace na cesty od lékaře.

Obecně je ale užívání Norethiesteronu bezpečné, lékař jistě zvážil všechna rizika.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiMočové cestyNervový systémPéče o těloMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyVitamin DOmega 3-6-9DiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportOběhový systémDotaz na lékárnyDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy