Pásový opar: příznaky, přenos a léčba

Pásový opar s sebou v téměř 96 % případů (dle našich čtenářů) přináší nepříjemnou vyrážku a puchýře, což značně omezuje každodenní fungování. Jedná se o infekční onemocnění, na které však existuje poměrně jednoduchá léčba a při obvyklém průběhu nevznikají dlouhodobé následky.

Co je pásový opar (herpes zoster)?

Pásový opar je kožní onemocnění způsobené virem varicella zoster. Kromě kontaktu s nakaženým ho způsobuje stres a celkové vyčerpání. Jedná se o poměrně běžné onemocnění, téměř dvě třetiny lidí se s ním setkaly osobně, 16 % pak u někoho blízkého (výsledky z ankety mezi čtenáři našeho blogu).

Přenos a nakažlivost pásového oparu

Inkubační doba je zpravidla 1–2 týdny. Oproti neštovicím je pásový opar 5× méně nakažlivý. Jak se přenáší pásový opar? Kontaktem s puchýřky, dokud se nepřemění v zaschlé stroupky. Pokud s tekutinou z puchýřků nepřijdete do styku, není žádný jiný způsob, kterým byste se mohli nakazit od nemocného.

 


Pokud se cítíte dobře a vyrážka se vyskytuje na místech, která jdou snadno zakrýt oblečením, tím se zabrání jakémukoliv kontaktu, léčený pásový opar a návštěva práce se nevylučuje.Nes­chopenka není nutností. Jestli vás ale trápí čerstvé puchýřky, které svědí Neschopenka není nutností, jestli vás ale trápí čerstvé puchýřky, které svědí a vytéká z nich infekční tekutina, nejlepším řešením je zůstat doma.

Příznaky pásového oparu

V anketě pořádané mezi čtenáři našeho blogu se jako nejčastější příznaky vyskytovaly:

 

Pásový opar se projevuje bolestivou vyrážkou, která se obvykle vyvíjí na jedné straně těla, často na obličeji nebo trupu. Prvních pár dní se objevuje pouze svědění, mravenčení, bolest a pak se objevují po 7–10 dnech puchýřky, které za 2–4 týdny zcela zmizí. Svědění trvá dokud puchýřky nezačnou vysychat. Průběh bývá u různých lidí rozdílný, někoho bolest budí ze spaní, jiný je schopný provádět každodenní činnosti bez omezení.

Kde se pásový opar objevuje?

Vyrážka spojená s tímto onemocněním může vyrašit téměř kdekoliv na kůži. Čtenáři našeho blogu v anketě uvedli, že nejčastěji, a to v 62 %, se setkali s pásovým oparem na hrudníku nebo na zádech.

 

  • Pokud se vyskytne pásový opar v obličeji, je to velmi nepříjemné, nejen protože lze puchýřky vidět na první pohled, ale hlavně je v okolí mnoho orgánů, které mohou být poškozeny. 
  • Konkrétně pásový opar na oku a očním víčku dokáže v nejhorším případě zapříčinit problémy se zrakem kvůli tvorbě jizviček po vyrážce na rohovce. 
  • Ojediněle se objevuje pásový opar v puse. Spolu s výskytem v očích a uších se jedná o vnitřní pásový opar, který není na kůži, nýbrž na sliznici. V tu chvíli je léčba obtížnější, protože nelze použít mastičky či tekutý pudr a lékaři téměř bez výjimky nasazují antivirotika.
  • Pásový opar na noze, především však pásový opar na ruce je překážkou v provádění běžných činností, např. nošení různých předmětů, psaní i oblékání. 
  • Pásový opar na hlavě je zase hůře léčitelný, obzvláště, když je ve vlasové části, kam se špatně nanáší pudr a mast. Při pohybu vlasů jsou puchýřky drážděné a vyvolává to velkou bolest a nutkání se škrábat.
  • Pásový opar na krku nebývá běžný, ale vyskytnout se také může. V tom případě je typické umístění ze strany krku.
  • Domníváte-li se, že máte pásový opar na genitáliích, spíše se bude jednat o genitální opar, který je přenášen pohlavním stykem. U mužů bývá postiženo jen zevní pohlavní ústrojí, u žen se může dostat až k močovému měchýři.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Můj postřeh z praxe praktického lékárníka: Opravdu jsem se setkala se staršími pacienty, kteří měli dlouhotrvající problém s postherpetickou neuralgií, která se jim projevovala neuropatickou bolesti v místech proběhlé vyrážky a to formou pálivou, bodavou, šlehavou.“

Léčba pásového oparu

Jak léčit pásový opar:

 

  • Léčbu je nutné zahájit co nejdříve od prvních příznaků. Podchytíte tak onemocnění v počáteční fázi a ušetříte si dlouhotrvající nepříjemnou bolest.
  • Puchýřky nechte dýchat a snažte se co nejvíce omezit kontakt s vodou.
  • Použijte tekutý pudr nebo zásyp na zklidnění pokožky.
  • Po zaschnutí puchýřků lze použít i protizánětlivou mast na pásový opar.
  • Lékař v těžších případech předepíše antivirotika (také virostatika). Sou­časně nervový zánět se léčí obvykle vitaminem B, hlavně vitaminem B1.

 

Domácí léčba u tohoto onemocnění není dostačující. Vzhledem k šíření viru po nervech hrozí jejich poškození, nezasáhnete-li správnými prostředky. Volně prodejné léky na pásový opar neexistují, po správné diagnóze však žádný praktický lékař nebude mít problém vám vydat recept na antivirotika a ta průběh zmírní. Více než polovina našich čtenářů po nich při léčbě pásového oparu sáhla nebo využila běžně dostupné léky proti bolesti.

Pokud vás trápí dlouhodobá bolest, analgetika nezabírají nebo si chcete pomoci přirozenější cestou, vyzkoušejte studené obklady, které vyrážku zklidní. Buďte opatrní, abyste puchýřky nepoškodili, to by vám od bolesti nepomohlo, ba naopak.

To, jak dlouho se léčí pásový opar, záleží na začátku léčby. Čím dřív se začnete léčit, tím dřív budete mít vše za sebou. Obvykle to trvá měsíc, než se puchýřky zcela zahojí.

Pásový opar u dětí

Ačkoliv s přibývajícím věkem roste četnost nakažení pásovým oparem, dětem se onemocnění nevyhýbá. Je u nich téměř nemožné zajistit, aby se pořád nedrbali a dodržovali správnou hygienu, čímž zabrání přenosu. Stejně jako u dospělých je spouštěčem oslabená imunita a stres (jak psychický, tak fyzické vyčerpání).

Pásový opar v těhotenství

Rizika spojená s těhotenstvím a pásovým oparem jsou odlišná v různých fázích gravidity. Po onemocnění v prvním trimestru může dojít k poškození mozku a špatnému vývoji plodu. Propukne-li pásový opar 2–3 týdny před porodem, dítě se pak narodí s tzv. novorozeneckou neonatální varicelou , která se ale dá snadno a úspěšně vyléčit. Největší komplikace způsobuje nakažení do 5 dní do porodu, protože plod už nechrání protilátky přenášené přes placentu, jako je tomu do 2 týdnů před porodem.

 

Z ankety mezi našimi čtenáři vyplývá

Zeptali jsme se čtenářů tohoto článku na otázky týkající se jejich zkušenosti s pásovým oparem. Čtenáři mezi nejčastější projevy uvádějí vyrážku nebo puchýře, bolest hlavy, žaludeční nevolnosti a horečku. 

 

57 % respondentů vyzkoušelo antivirové léky nebo léky od bolesti na zmírnění příznaků, 20 % respondentů tuto variantu zvažuje. Léčba pásového oparu je zaměřena na zmírnění příznaku, zkrácení trvání onemocnění a prevenci komplikací. Léčba by měla být zahájena co nejdříve, ideálně do 72 hodin od prvních příznaků. Mezi léčbu patří antivirová léčba (např. Zovirax), léčba bolesti (nesteroidní protizánětlivé léky či analgetika) a na vyrážku jsou vhodné zklidňující masti nebo gely. 

Komplikace a neléčený pásový opar

Jestli vás trápí svědění a bolest v místě, kde byla dřív vyrážka pásového oparu, déle než 3 měsíce, pravděpodobně se jedná o onemocnění zvané postherpetická neuralgie. Tato komplikace se vyskytuje především u osob starších 50 let. Léčba je mnohem náročnější než u pásového oparu a každý na ni reaguje jinak. V každém případě je nutné navštívit lékaře a začít problém řešit.

 

Prodělané onemocnění zanechává prakticky doživotní imunitu, takže se na rozdíl od obyčejného oparu již nikdy nevrací.

 

Vzhledem k omezení, která s sebou pásový opar přináší, se nestává často, že by nebyl léčený. V nejhorších případech může dojít k poškození nervu, jehož okolí je pásovým oparem napadené.

 

Prevence pásového oparu

Od roku 2014 je v České republice na pásový opar očkování. Vakcína je určená k prevenci propuknutí nemoci (nikoliv léčbě). Nezabrání tedy vniknutí viru do těla, ale úspěšně ho potom nechává v těle spát. Očkování proti pásovému oparu (vakcína Zostavax) není hrazeno ze zdravotního pojištění, ale lze na něj využít příspěvek pojišťoven.

K prevenci pásového oparu jsou vhodné všechny vitamíny (především vitamin B12), které posilují imunitu, stejně jako doplňky stravy snižující stres a napětí.

 

Zdroje

https://szu.cz/te­mata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/p/pasovy-opar-herpes-zoster/zakladni-informace/
https://www.neurologiepropraxi.cz/…18/02/11.pdf
 https://www.cdc.gov/…verview.html

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.