Z výletu do přírody si můžete přinést hezké zážitky, ale pokud nejste opatrní, přinesete si i klíště. Když máte smůlu, klíště může přenášet bakterie lymské (správněji lymeské) boreliózy. U každého mohou být projevy trochu jiné, avšak typickým prvním příznakem je kruhová červená skvrna na kůži. Jak boreliózu rozpoznat, jak ji léčit a jak se proti ní chránit?
Lymská nebo také klíšťová borelióza je nemoc způsobena bakteriemi z rodu Borrelia burgdorferi sensu lato. Nejčastěji se na člověka dostanou přenosem z infikovaných klíšťat, a to v jakémkoliv vývojovém stádiu, tedy i malé larvy a nymfy. Nemoc se přenáší do lidského organismu přes sliny nakažených klíšťat a čím dříve se klíště odstraní, tím nižší je pravděpodobnost nákazy.
V Česku je běžně nakažených pouze 5–10 % klíšťat, avšak čísla se liší podle krajů. Pro průzkum se klíšťata musí sbírat a testovat v laboratořích, aby se určilo, které regiony mají vyšší riziko nákazy. Dobré je sledovat mapy aktivity klíšťat předtím (např. mapa od ČHMÚ), než vyrazíte v létě na výlet do přírody.
Po přisátí klíštěte na kůži člověka trvá přenos dostatečného množství bakterií pro rozvoj infekce přibližně 24 hodin. Riziko nakažení boreliózou se tedy výrazně snižuje, pokud klíště co nejrychleji odstraníte.
Dobrou zprávou je, že přenos onemocnění z člověka na člověka není možný. Bohužel, borelióza se může projevit i později, např. pár dní po odstranění nakaženého klíštěte z těla. Podle toho se i liší příznaky boreliózy – záleží na tom, jestli je nákaza relativně čerstvá, nebo jste klíště odstranili již před pár dny nebo týdny.
Z ankety uskutečněné mezi čtenáři tohoto článku vyplynulo, že pinzetu nebo speciální kartu na klíšťata obvykle používá 55 % respondentů.
Necelá třetina lidí pak používá „tradiční“ postupy jako je například zakápnutí klíštěte nějakou mastnotou a následné vykroucení sirkou. Zbytek dotázaných si nebezpečného parazita buď nechává vytáhnout od lékaře, nebo zmíněné metody střídá.
Borelióza se může projevovat různě podle toho, jak rychle jste infikované klíště odstranili. Nejčastějším a nejtypičtějším příznakem je však zarudlá skvrna, která se považuje za první fázi nemoci. Obecně je však průběh boreliózy individuální a ne každý nakažený projde všemi fázemi.
Nejdůležitější je podchytit nemoc hned na začátku. Pokud se nebude léčit a přejde do druhé fáze, už bude nutné podstupovat dlouhodobou léčbu. Ve třetí fázi se léčí už jen příznaky a dochází k vážným následkům.
Nastává několik dnů či týdnů (max. 4 týdny) od nákazy a jasným příznakem je červená skvrna, odborně erythema migrans. Jde o velmi specifickou červenou skvrnu v místě kousnutí, která má kolem sebe jeden světlý kruh následovaný větším červeným kruhem, podobá se terči. Celá skvrna může mít přibližně 5 cm, může svědit a ve středu blednout (v bodě přisátí). Tyto červené skvrny se mohou časem objevit i na jiných částech těla. První fáze bývá doprovázena chřipkovými příznaky, jako je bolest hlavy, zvýšená teplota nebo bolest svalů a kloubů. Je však možné projít první fází boreliózy bez výraznějších příznaků a problém zjistit až v druhé fázi.
Začíná po několika týdnech až měsících (max. 3 měsíce) od nakažení a jedná se o komplexní zátěž pro celé tělo. Nemoc se šíří organismem a různě zasahuje nervový systém. Projevuje se jako únava, bolest svalů a kloubů, bolest v krku, tlak v zátylku nebo také otoky či záněty. Může dojít i k poruchám vidění, pískání nebo šumění v uších. Nejtypičtější příznaky jsou hlavně bolesti kloubů a otoky, obvykle otéká kolenní kloub.
Přechod neléčené boreliózy do třetí fáze může trvat měsíce až roky od nákazy. Jedná se o tzv. chronickou boreliózu, kdy již vzniká riziko trvalých následků. Nemocné osoby zmáhá extrémní únava, chronické kloubní problémy, zvýšená citlivost kůže a narušení nervové soustavy, např. brnění a necitlivost v končetinách nebo poruchy paměti a soustředění.
Boreliózu je potřeba léčit ihned, a to s pomocí lékaře. Pokud se onemocnění neléči antibiotiky, hrozí nebezpečí vzniku neuroboreliózy jako následku přechozené boreliózy. Způsobuje silné bolesti hlavy, záněty nervů, mozkomíšních blan a mozku (meningitidu). Vyvolává pak poruchy paměti, deprese, problémy s viděním nebo nedoslýchavost.
Pokud máte podezření na boreliózu (červenou skvrnu nebo jiné potíže po přisátí klíštěte), je určitě na místě zajít co nejdříve k lékaři. Kromě toho je možné si udělat domácí test na boreliózu, který měří hladinu protilátek proti boreliím v krvi. Ty se však začínají tvořit až po několika týdnech od kontaktu s nakaženým klíštětem, a proto nemá smysl dělat si testy hned po nákaze.
Pro diagnostiku boreliózy je potřebná návštěva lékaře. Jelikož se jedná o bakteriální onemocnění, léčba probíhá pomocí antibiotik. S léčbou by se mělo začít co nejrychleji, aby se zabránilo postupu nemoci do dalších fází. V prvních fázích léčba probíhá doma, kde je potřeba antibiotika užívat přibližně tři týdny. Pokud si pacient první fáze nemoci nevšimne a má již rozvinutou neuroboreliózu, je nutné antibiotika podávat nitrožilně pomocí infuzí v nemocnici.
Zeptali jsme se čtenářů tohoto článku na otázky týkající se jejich zkušenosti s klíšťaty. 57 % našich čtenářů se staví zodpovědně k prevenci klíšťat a užívají ochranu při pobytu v přírodě, 10 % čtenářů i ve městě, zbylých 33 % prevenci neřeší. Nejčastěji v prevenci čtenáři volí repelent (33 %). Prevence před klíšťaty je důležitá, protože mohou přenášet nebezpečné nemoci, které mohou mít vážné zdravotní následky, jako je chronická únava, bolesti kloubů, neurologické problémy nebo srdeční problémy. Mezi ochranu patří používání vhodných repelentů, správné oblečení, kontrola těla po pobytu v přírodě a správné a rychlé odstranění klíštěte.
Pokud přece jen k přisátí klíštěte dojde, většina čtenářů volí k vytažení pinzetu (53 %) a dokonce 2 % čtenářů používá speciální kartu na vytažení. Tyto speciální karty jsou navrženy tak, aby minimalizovaly riziko přetržení klíštěte nebo jeho nechtěného zmáčknutí. Karty jsou praktickým doplňkem lékárničky a hodí se pro každého, kdo tráví čas v přírodě.
Příznaky boreliózy jsou u dětí podobné příznakům dospělých, naštěstí se u dětí výrazněji objevují zarudlé skvrny a jiné kožní projevy, které mohou být i zduřelé. Kromě toho děti často trpí na tzv. boreliový lymfocytom – tedy uzlík tmavě červené až fialové barvy, který se obvykle vyskytuje na ušním boltci, špičce nosu nebo bradavkách. Tyto příznaky vám indikují nemoc hned v počátcích. Proto v případě podezření na boreliózu vyhledejte pediatra, který pro dítě předepíše vhodná antibiotika dle jeho hmotnosti.
Léčba boreliózy probíhá i v případě těhotenství pomocí antibiotik (samozřejmě s výjimkou těch, které jsou v těhotenství vyloučené). Naštěstí však nebyl prokázán žádný vliv boreliózy na vývoj plodu. Zároveň, v případě kojících maminek, bakterie boreliózy nemají žádný vliv ani na mateřské mléko, proto není nutné kojení přerušovat.
„Základním opatřením pro prevenci boreliózy je dodržování
správného postupu při odstraňování klíštěte. Po každém pobytu venku
pečlivě zkontrolujte svoji pokožku. Pokud klíště objevíte již
přisáté, dbejte pečlivě na správné odstranění. Základní technika
spočívá v následujících krocích:
Tímto způsobem minimalizujete riziko boreliózy a zajistíte bezpečné odstranění klíštěte.“
Borelióze se dá předcházet efektivní ochranou proti klíšťatům a důslednou kontrolou pokožky po příchodu domů z přírody. Než vyrazíte ven, zkuste si vyhledat aktivitu klíšťat ve vašem okolí. Obecně jsou klíšťata nejaktivnější na jaro, typicky od března až do června, pak zase aktivita naroste v září. Pro klíšťata jsou nejlepší podmínky teplo a vlhko, zatímco během horkých a suchých měsíců se raději schovávají.
Z ankety uskutečněné mezi čtenáři tohoto článku vyplynulo, že k prevenci se odpovědně staví většina respondentů, obzvláště při výletech do přírody – někdy však i ve městě. Zhruba třetina sází na repelent, zatímco 12 % respondentů používá dlouhé oblečení a 11 % se vyhýbá vysoké trávě. Dalších 23 % čtenářů kombinuje vícero opatření najednou.
Mazlíčci rádi pobíhají v trávě a čmuchají u každého keře, proto je odstraňování klíšťat z jejich srsti běžnou starostí každého páníčka. Naštěstí je vzácné, aby u zvířat propukla borelióza i s příznaky, většinou je k tomu potřeba již oslabený imunitní systém.
Pokud vám však pes nebo kočka začne kulhat na kloub v blízkosti kousnutí klíštětem, ztratí chuť k jídlu a celkově působí vysíleně, raději navštivte veterináře. Zvířata jdou na rozdíl od lidí očkovat proti borelióze, avšak u koček je velmi nízká pravděpodobnost, že se jim rozvinou jakékoliv příznaky. Očkování má tedy větší význam u psů.
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2015/89/03.pdf
https://www.nzip.cz/clanek/1088-lymeska-borrelioza
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32141956/
Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.