Čekáte krvácení každým dnem, ono ale ne a ne přijít. Nepanikařte, zpoždění menstruace nemusí vždy automaticky znamenat těhotenství. Více než 76 % našich čtenářek má se zpožděnou menstruací zkušenost. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější příčiny zpoždění, kdy byste měla zpozornět a kdy vyrazit k lékaři.
V první řadě si každá žena musí uvědomit, že na menstruaci a její pravidelnost má vliv opravdu mnoho faktorů. Váha, věk, celkové tělesné zdraví, stres, štítná žláza a v neposlední řadě vaječníky a děloha. Pokud něco z toho není zcela v pořádku, menstruace může vynechávat a být nepravidelná.
Lékaři uvádí, že obecně délka cyklu trvá 28 dní – tento údaj se počítá od prvního dne menstruace po další první den krvácení. Jako standardní se považuje cyklus v rozmezí 24–35 dní.
To, jak menstruace přichází, je velmi individuální. Některé ženy znervózní i jeden den po očekávaném začátku, zatímco pro jiné je normální, že se jim krvácení objevuje v rámci několikadenních výkyvů. Pokud se ale menstruace nedostaví do týdne od obvyklého začátku, měla byste kontaktovat lékaře.
70 % našich čtenářek v anketě uvedlo, že neví, co zpoždění menstruace v jejich situaci zapříčinilo. Většinou se jedná o tyto důvody:
Důvod, který jako první napadne asi drtivou většinu žen, 28 % našich čtenářek při zpoždění menstruace hned sáhne po těhotenském testu. Máte negativní těhotenský test? Zkuste ho po pár dnech zopakovat. Pokud je stále negativní a menstruaci nemáte, objednejte se ke gynekologovi, který vám udělá nejrůznější vyšetření, včetně ultrazvuku. Tam si buď těhotenství potvrdíte, nebo se společně pokusíte přijít na jinou příčinu zpoždění menstruace.
Častým důvodem vynechání menstruace je nedostatek hormonu gestagenu, který je v druhé půlce cyklu produkován žlutým tělískem ve vaječníku. Tento nedostatek může být vyvolán stresem (u 38 % našich čtenářek), cestováním do jiného klimatického pásma nebo třeba náhlými změnami hmotnosti. V takovém případě pouze stačí, aby lékař aplikoval injekci s tímto hormonem a menstruace by se do pár dní měla dostavit.
Problém se ale může týkat i jiných hormonů. Pokud menstruace vynechává opakovaně nebo je velmi nepravidelná, nechte si od gynekologa či endokrinologa udělat odběr krve v různých fázích cyklu, aby se zjistila hladina jednotlivých hormonů. Výsledkem vyšetření může být i zjištění problémů se štítnou žlázou, syndromu polycystických ovarií (PCOS), vyšší hladiny prolaktinu aj.
Premenopauza začíná mezi 40–50 lety, kdy začne docházet k různým výkyvům menstruace. Například se nedostaví, začne být delší nebo naopak kratší, bude slábnout nebo krátkodobě zesílí, může dojít i ke krvácení mimo menstruaci.
Samotná menopauza nastává kolem 50 let, menstruace je pak velmi nepravidelná až postupně přestane úplně. Trvá zhruba rok od poslední menstruace, než se hormonální změny ustálí a jde „oficiálně“ oznámit konec menopauzy.
Při dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce se může stát, že bude menstruace velmi slabá, někdy dokonce může i úplně vymizet. Může jít o přechodný i trvalý stav, ale na antikoncepční účinek to nemá vliv. Když se rozhodnete antikoncepci vysadit, tělo se po několika měsících vrátí k normálnímu cyklu. Pokud vás však během užívání antikoncepce trápí velmi časté špinění nebo jiné poruchy menstruace, raději se nechte vyšetřit a případně vyzkoušejte antikoncepci vyměnit.
„Poruchy menstruačního cyklu jsou poměrně častým problémem žen. Vynechání menstruace může znamenat jak pozitivní důvod – těhotenství, nebo negativní – a to řadu zdravotních problému. Nepravidelný menstruační cyklus se může objevit ojediněle, po delším stresovým vypětím nebo náročné sportovní přípravě. Ale může se objevovat i pravidelně a to může znamenat hormonální nerovnováhu či jiný zdravotní problém.
Každá žena by si měla vést menstruační kalendář a pokud se objeví časté výkyvy nebo zpoždění trvá déle než týden, popřípadě menstruace vůbec nepřijde, je důležité navštívit gynekologa, který provede vyšetření na stanovení hladin hormonů, vyšetření ultrazvukem, popřípadě další vyšetření dle potřeby.“
Za nepravidelnou menstruaci se dá považovat krvácení, které trvá kratší dobu než obvykle, přichází nepravidelně nebo se liší jeho intenzita. Téměř polovina čtenářek našeho blogu nejprve počká pár dní, sleduje situaci a průvodní příznaky, a pak jedná. Stejně jako u zpožděné menstruace i v tomto případě je nejpravděpodobnějším viníkem hormonální nerovnováha, příčinou ale může to být i vážnější onemocnění. Proto byste neměla příliš otálet s návštěvou gynekologa.
Nepravidelná menstruace se často objevuje také po porodu (cyklus se zpravidla obnovuje mezi 8. a 16. týdnem po porodu). Nepravidelné mohou být první tři nebo čtyři cykly, pokud by ale nepravidelná menstruace přetrvávala déle, raději se poraďte s lékařem. Když po porodu kojíte, menstruace přijde ještě později, často až po odstavení dítěte. Nevěřte ale mýtům o tom, že kojící žena nemůže otěhotnět – ovulace se totiž může objevit ještě dříve, než samotná menstruace. Poté, co kojit přestanete, platí o menstruaci to samé, co po porodu – trvá nějakou dobu, než se cyklus srovná.
Zjistit plodné dny u nepravidelné menstruace je bohužel o něco obtížnější, není to však nemožné. Musíte si ale začít dlouhodobě poctivě zapisovat začátek a konec menstruace. Po několika cyklech – doporučuje se alespoň půl roku nebo déle – si vypočítejte průměrnou délku cyklu (od prvního dne jedné menstruace do prvního dne další menstruace). S tímto údajem pak můžete použít tzv. ovulační kalendář nebo kalkulačku. Tato metoda samozřejmě není naprosto spolehlivá, proto můžete vyzkoušet ovulační testy, které zjistí plodné dny ze vzorku moči.
Je celkem běžné, že v prvních letech po nástupu menstruace bývá krvácení velmi nepravidelné. Především pokud je dívka ještě panna, určitě není třeba při zpoždění panikařit. Zároveň je však toto období pro dívky velmi náročné co se týče změn jejich vzhledu, je proto důležité, aby měly dostatek živin a nepřeháněly to se cvičením na úkor zdraví.
Po čtyřicítce se vaše menstruace může začít měnit – buď bude častější nebo naopak méně častá, může sem tam i úplně vynechat. Intenzita krvácení by měla slábnout. Tyto změny naznačují, že vás pravděpodobně čeká menopauza. Hladiny hormonů více kolísají, proto se zároveň můžete potýkat s výkyvy nálad nebo depresemi. Stále ale máte i plodné dny, na to nezapomínejte, a používejte vhodnou antikoncepci. Pokud byste ráda otěhotněla, mějte na paměti, že s věkem se zvyšuje pravděpodobnost samovolného potratu nebo vrozených vývojových vad plodu.
Slabší menstruace může být dána geneticky. Pokud ale spotřebujete výrazně méně hygienických potřeb než jindy, menstruace trvá kratší dobu a jedná se spíše o špinění než krvácení, vaše tělo se vám snaží dát najevo problém.
Důvody, které mohou stát za slabou menstruací jsou stejné, jako v případě nepravidelné menstruace – hubnutí, porucha příjmu potravy, stres, hormonální nerovnováha, ale také hormonální antikoncepce, těhotenství, kojení, blížící se menopauza nebo ztráta ovulace. Když se slabá menstruace objeví zničehonic a trvá několik cyklů, raději navštivte lékaře, který provede nezbytné testy a odhalí její příčinu.
Zeptali jsme čtenářek tohoto blogu na několik otázek týkající se jejich zkušeností se zpožděnou menstruací. 76 % respondentek se někdy za život se zpožděnou menstruací setkaly, 24 % se s touto situací potýká každý měsíc. V 70 % z neznámých důvodů a 38 % žen udává stres a hormonální změny. Pouze v 5 % se jednalo o těhotenství. Menstruace se může objevovat nepravidelně v rozmezí pár dní, avšak pokud se jedná o široké rozmezí nebo nepřichází vůbec je vhodné navštívit gynekologa a tento stav řešit.
Pouze 15 % žen užívá nějaké doplňky stravy na podporu zdravého menstruačního cyklu. Doplňky stravy spolu se zdravým životním stylem vám mohou při opakovaných problémech pomoci k navrácení hormonální rovnováhy.
Pokud nejste mladá dívka, u které se cyklus teprve začal rozvíjet, nebo naopak žena ve středním věku, u které může dojít k menopauze, měla byste zvážit návštěvu lékaře po několika nepravidelných, vynechaných nebo jinak neobvyklých krváceních. Pokud si myslíte, že byste mohla být těhotná, s návštěvou gynekologa také neotálejte.
Jednou z velmi rozšířených poruch menstruačního cyklu je syndrom polycystických ovarií. Tato nemoc se obvykle špatně diagnostikuje, u některých žen může trvat i roky, než se potvrdí, protože symptomů bývá mnoho a často spolu zdánlivě nesouvisejí. Syndrom se většinou potvrdí, až když se žena snaží otěhotnět.
Anovulace je další poruchou plodnosti. Jedná se o ztrátu ovulace, kterou doprovází právě častá nepravidelnost nebo vynechávání krvácení. Někdy ale menstruace může probíhat normálně, proto se na anovulaci nepřijde a následkem může být i neplodnost.
Ztráta menstruace, nebo odborně sekundární amenorea, může potrápit hlavně dívky a ženy, které trpí poruchou příjmu potravy. Tělu ve velkém kalorickém deficitu už nezbyde energie na procesy, které nejsou životně důležité, a tak je prostě vypne. Jestli je to váš případ, je nutné v první řadě řešit hlavně psychické zdraví.
Ve výjimečných případech se ukáže, že za opožděnou nebo chybějící menstruaci může rakovina vaječníků nebo děložního čípku. Rozhodně není třeba po pár dnech zpoždění ihned panikařit. Pokud je ale menstruace nepravidelná delší dobu nebo opakovaně vynechává, je lepší, stejně jako v ostatních případech, navštívit gynekologa.
Bylinky jsou známým pomocníkem při bolestivé menstruaci (meduňka lékařská, třezalka tečkovaná, heřmánek pravý nebo vlaštovičník větší), ale pomoci mohou i při jiných potížích s menstruací. V anketě mezi našimi čtenáři uvedlo 9 %, že při zpoždění menstruace sahá po bylinkách nebo se snaží menstruaci vyvolat doma svépomocí.
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.