Zpět do poradny
Dotaz z 29. 8. 2024

Skudexa a plodnost

BolestLékyTěhotenství
Dobrý den, na bolesti beder jsem dostala od praktického lékaře lék Skudexa. Chodím na fyzioterapie a řeším příčinu cvičením, protože dle fyzio mám špatné držení těla, což způsobuje přetěžování beder. Vím, že to je na delší dobu a věřím, že fyzio časem pomůže, cvičím i doma pravidelně. Jen se mi poslední dny bolest zad dost zhoršila a komplikuje mi to možnost pohybu v cvičení, tak lékař dnes napsal Skudexu po tom, co mě ještě pořádně prošetřil, aby věděl, že to není od nervů ani od posunuté ploténky. Jak moc prosím lék Skudexa ovliňuje plodnost? Mám v plánu se v následujícím půlroce začít pokoušet otěhotnět, nerada bych si ovlivnila plodnost. Jinak se s neplodností neléčím, na pravidelné gyn. prohlídky chodím a dle gyn. lékaře mám vše zdravé a v pořádku. Když si vezmu třeba jen 1 tabletku za den po dobu max 5 dnů, neohrozím si tím plodnost? Nerada do sebe dávám moc léky, ale potřebovala bych teď od bolesti už ulevit, abych mohla bez problémů cvičit fyzio a jógu právě kvůli tomu, abych vyřešila příčinu problému.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

Skudexa není ideálním přípravkem při plánování otěhotnění. Pravděpodobně nebude nijak zásadně narušovat plodnost (i když i to je spekulativní), ale v případě otěhotnění se jedná o nevhodný přípravek z mnoha důvodů. Tedy problém osobně vidím spíše v užívání při případném otěhotnění (a otázkou je jak by i krátkodobé užívání - do doby než těhotenství zjistíte - vadilo/nevadilo). Osobně bych s lékařem doporučil vybrat vhodnější přípravek, který by k případnému těhotenství byl šetrnější.

Zároveň je ale třeba zaléčit i bolest, protože fyzická a psychická pohoda je základem otěhotnění. 

Poraďte se o vhodnosti tohoto přípravku ještě s vaším gynekologem, je možné že bude mít z jeho zkušeností jiný názor a doporučuji se řídit právě jeho zkušenostmi, které můžete dát do úvahy s touto odpovědí a dle toho se rozhodnout.

Z volně prodejných léčiv lze i případně v těhotenství užívat přípravky na bázi paracetamolu (Paralen, Panadol ) nebo v 1. a 2. trimestru Ibuprofen (Ibalgin).

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexAlergieProbiotikaTěhotenstvíKloubyMužské zdravíIntimní problémyOči a ušiNervový systémPéče o těloMočové cestyMenstruacePohybový systémAntibiotikaŽíly a cévyMagnesiumLaktobacilyÚsta a zubyErekceHomeopatieIntimní hygienaChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyOmega 3-6-9Vitamin DDiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportOběhový systémDotaz na lékárnyDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy