Zpět do poradny
Dotaz z 16. 6. 2024

Proč nelámat tabletku stacyl 100mg

LékyNemoci a příznakyReceptyTěhotenství
Dobrý den, nerada užívám nějaké silné léky, a pro jistotu si davam jen půlku tablety, bojim se že ublizim plodu nebo sobě,… na pribalovem letáku jsem četla že se nesmí lámat či kousat, tak se chci zeptat s jakého důvodu ? Dekuji.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

každý lék je vyráběn tak, aby došlo k co nejlepšímu vstřebání v organismu. Účinné látky se podle své povahy vstřebávají v zásaditém prostředí, neutrálním nebo naopak v kyselém pH.

Technologie výroby léčiv je složitý proces, který musí zohledňovat spoustu faktorů, aby léčivo bylo co nejlépe využitelné pro tělo.

Proto existují léky, které mají dělící rýhy a mohou se uzpůsobovat dávky třeba i na třetiny. Ale také se setkáme s léčivy, které je nevhodné půlit anebo dokonce nemožné, například želatinové tobolky.

V případě přípravku Stacyl není vhodné tablety půlit. Jedná se o enterosolventní tablety, které jsou potaženy několika vrstvami, aby došlo k co možná nejlepšímu uvolňování účinné látky do organismu. Jakýkoli zásah do tablety tyto vrstvy naruší a tím i účinek. Kromě toho nebude zajištěna správná dávka.

V těhotenství se ovšem Stacyl užívá jen na doporučení lékaře a to jako prevence vzniku preeklampsie. Tato dávka se pohybuje v rozmezí 100-150 mg. V tomto případě by odpovídal dávce Aspirin Protect, který se opět nesmí dělit kvůli enterosolventnímu obalu tablety.

Úprava dávky aspirinu by znamenala možnou neúčinnost na velmi nebezpečnou preeklampsii. Je třeba postupovat dle doporučení lékaře.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíDoplňky stravyZažíváníKůžeBylinkyDuševní zdravíDermokosmetikaVitamíny a minerályInfekceVýživaImunitaDětiLékové interakceAntikoncepceVztahy a sexAlergieKloubyTěhotenstvíPéče o těloOči a ušiIntimní problémyNervový systémMužské zdravíMočové cestyProbiotikaLaktobacilyMenstruaceAntibiotikaŽíly a cévyÚsta a zubyChřipka a nachlazeníHomeopatiePohybový systémErekceIntimní hygienaPéče o pleťHubnutíCholesterol a krevní tlakEkzémKojeníMagnesiumDiabetesSpánekVlasy a nehtyDýchací soustavaVitamin DKašelDětské nemociRegeneraceMateřství a rodinaOběhový systémCestování a výletyVitamin CMazlíčciKřečové žílyOmega 3-6-9ReceptySportZácpaHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníKrásaDotaz na lékárnyBolest v krkuDezinfekceOpalováníNespavostVaginální infekcePrvní pomocŘedění krveDetoxikaceDomácí cvičeníDětská výživaOparSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiOstropestřecKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataSuperpotravinyRýmaAlkohol

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy