Zpět do poradny
Dotaz z 24. 5. 2024

Ráda bych věděla který přípravek na žáhu se dá užívat dlouhodobě.

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

při dlouhodobém pálení žáhy je třeba přednostně zjistit příčinu a případně stupeň postižení (někdy může být po dlouhodobých neléčených potížích se žaludkem zasažen částečně i jícen). Proto ideálně prvotní vyšetření provést u lékaře, pak případně řešit samoléčbou nebo léčivy, která předepíše lékař.

Při žaludečním refluxu (pravděpodobná příčina dlouhodobého pálení žáhy dochází k navrácení žaludečního obsahu do jícnu a tím se projeví nepříjemné pocity pálení a celkový diskomfort zažívání.

Samoléčbou většinou dochází k úlevě od vážnějších projevů. Pokud trpíte pálením žáhy několikrát do týdne, žaludeční kyseliny dráždí povrch sliznice a dochází ke vzniku zánětu tzv. ezofagitidy nebo až ke vzniku jícnových vředů. Obě tyto nemoci jsou velice nepříjemné, bolestivé a těžko léčitelné.

Dlouhodobě neléčený reflux může vést dokonce ke vzniku astma a přetrvávajícímu kašli.

Občasná pyróza je běžná a způsobena nevhodnou stravou a setkal se s ní téměř každý. Na tento stav jsou vhodná antacida běžně dostupná v lékárně jako je např. Gaviscon Duo efekt, Rennie nebo jedlá soda.

Přetrvávající stav je nutné řešit kvůli odhalení příčiny a vhodně zvolené léčbě.

Pokud se k pálení žáhy přidají příznaky jako knedlík v krku, špatné polykání a hlavně rychlé ubývání na váze, jsou to pak signály vedoucí k lékaři. V případě vředu je následně nutná léčba antibiotiky.

Při refluxní chorobě se volí pro dlouhodobější užívání léčiva snižující produkci žaludečních kyselin příklad Omeprazol. Pokud jsou léčiva tohoto typu užívána dlouhodobě, pak je třeba myslet na jejich možné ovlivnění vstřebávání vápníku (celkově ho snižují).

Je nutné držet dietu bez dráždivých potravin a nepít alkohol a nápoje obsahující kofein.

S pozdravem,
Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakMenstruaceProbiotikaVlasy a nehtyIntimní problémyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy