Zpět do poradny
Dotaz z 23. 3. 2024
Dobrý den, na 17ti létá trpí častými migrénami. Neuroložka nasadila léky, ale ráda bych se zeptala na přírodní cestu a vaše zkušenosti. Jak se postupuje a jak je to cca cenově náročné. Děkuji Alena Mlika
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

nefarmakologická léčba migrény zahrnuje úpravu stravy, snížení stresu, užívání některých doplňků stravy + pomocné mohou být další techniky (např. aromaterapie)

Při akutní léčbě epizody migrény některým pacientům pomáhá přikládání chladivých obkladů na hlavu a krk (chladivý/hřejivý polštářek). Snížit počet

epizod migrény může pravidelná mírná aerobní fyzická aktivita a pravidelný denní - režim (dostatečná doba spánku 7-8 hodin denně, vyvážená strava).

Co se týče stravy, existují určité potraviny, kterým je třeba se vyhnout, např. alkohol, káva, čokoláda, zralé sýry, zralé ovoce, uzeniny. Naopak velmi pomáhá, pokud člověk dodržuje pitný režim a je dostatečně hydratovaný.

Některé doplňky stravy mohou být užitečné, např. Koenzym Q10, dále pak Magnesium Bisglycinát nebo Riboflavin.

Velmi užitečné mohou být relaxační techniky na snížení stresu. Hluboké dýchání, progresivní svalová relaxace nebo mindfulness (všímavost) jsou nejvhodnější.

Je možné využívat koupel během a/nebo po záchvatu s oleji nebo se solemi, např. Epsomská sůl. V lázni se rozpustí 2 hrnky epsomské soli a 1 hrnek jedlé sody.Je možné zkombinovat s chladícím polštářkem. Teplo táhne krev dolů a chlad brání překrvení hlavy. To může pomoci zastavit bolest nebo snížit úroveň bolesti na snesitelnou úroveň.

Oleje, které se využívají nejčastěji při záchvatu migrény: levandule, eukalyptus, máta peprná, citrón. Oleje lze míchat do různých směsí, masírují se na akupresurní body nebo citlivá místa, jako je zadní strana krku, spánek a čelo, příp. chodidla. Jako příklad uvádím Levandulový olej.

Někdy je třeba zkombinovat více nefarmakologických přístupů aby došlo úlevě.

S pozdravem,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíDoplňky stravyZažíváníKůžeBylinkyDermokosmetikaDuševní zdravíVitamíny a minerályInfekceVýživaLékové interakceDětiImunitaAntikoncepceVztahy a sexAlergieKloubyTěhotenstvíMužské zdravíIntimní problémyPéče o těloNervový systémOči a ušiMočové cestyProbiotikaLaktobacilyMenstruaceAntibiotikaÚsta a zubyŽíly a cévyHomeopatieChřipka a nachlazeníErekcePohybový systémIntimní hygienaPéče o pleťHubnutíCholesterol a krevní tlakEkzémKojeníMagnesiumVlasy a nehtyDiabetesSpánekDýchací soustavaDětské nemociVitamin DKašelRegeneraceMateřství a rodinaCestování a výletyOběhový systémVitamin CSportMazlíčciKřečové žílyOmega 3-6-9ReceptyZácpaHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníKrásaDotaz na lékárnyBolest v krkuDezinfekceOpalováníNespavostVaginální infekcePrvní pomocŘedění krveDetoxikaceDomácí cvičeníDětská výživaOparSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiOstropestřecKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataSuperpotravinyRýmaAlkohol

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy