Zpět do poradny
Dotaz z 19. 6. 2024
Dobrý den
Mám dotaz ohledně homeopatika. Syn 18 let je po komplikované operaci slepého střeva. Zmiňuji komplikované proptoze při kaparoskopii slepé střevo téměř nenašli a museli provést operaci normálně, při čemž zjistili že slepé střevo bylo zcela rozpečené a díky tomu měl silný zánět v dutině břišní. 3 týdny ATB + léky na játra a ještě něco ale nevim co 🙈 nyní již přes týden bez ATB dietu odbouráváme je na tom podstatně lépe už se normálně hýbe a funguje. Byla mi zmíněna homeopatika, konkrétně ARNIKA, ale nemám ponětí která by po tomto byla vhodná 🤷🏼‍♂️ Zřejmě byla zmíněna i souladu s jizvamy pro dobře hojení, jizvy maže mesíčkovou mastí. Rád bych se zeptal zda-li je vhodné o nějakých takových přípravcích přemýšlet a případně jakých. Pokud je nesmysl o homeopatikách přemýšlet tak se omlouvám ale nerozumím tomu vůbec proto píšu vám odborníkům. Děkuji Maršálek Lukáš
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den, 

účinnost homeopatik je sporná, nicméně existují studie, které potvrzují jejich fungování. Tedy osobně homeopatika nezavrhuji, ale řadím je většinou až na druhé místo za lékařem schválenou léčbu.

Ve vašem případně - na dohojení jizvy po operaci homeopatika vyzkoušet můžete. Ideálně v kombinaci s mastmi nebo gely na jizvy. Z homeopatik na hojení jizev může pomoci Arnica Montana 9CH.  Většinou se užívá 5 granulí denně rozpustit pod jazyk. U malých dětí je možné granule rozpustit v malém množství vody (obecně však platí 10 granulí na 1 dcl kojenecké vody) a podávat dítěti po lžičkách v doporučených intervalech (1 dávka = 1 lžička). Každý den se připravuje stejným způsobem nový roztok. 

Na jizvy u dětí můžete dále aplikovat zmíněné masti a krémy s měsíčkem Dr. Popov Měsíčková mast nebo Bepanthen mast. Tato mast obsahuje dexpanthenol, který přispívá k obnově přirozené ochranné bariéry citlivé pokožky a udržuje ji jemnou a hydratovanou.

S pozdravem 

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíDoplňky stravyZažíváníKůžeBylinkyDermokosmetikaDuševní zdravíVitamíny a minerályInfekceVýživaDětiLékové interakceImunitaAntikoncepceVztahy a sexAlergieKloubyTěhotenstvíMužské zdravíIntimní problémyPéče o těloOči a ušiNervový systémMočové cestyProbiotikaLaktobacilyMenstruaceAntibiotikaÚsta a zubyŽíly a cévyChřipka a nachlazeníErekceHomeopatiePohybový systémIntimní hygienaPéče o pleťHubnutíCholesterol a krevní tlakEkzémKojeníVlasy a nehtyMagnesiumDiabetesSpánekDýchací soustavaDětské nemociVitamin DKašelRegeneraceMateřství a rodinaOběhový systémCestování a výletyVitamin CMazlíčciKřečové žílyOmega 3-6-9ReceptySportZácpaHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníKrásaDotaz na lékárnyBolest v krkuDezinfekceOpalováníNespavostVaginální infekcePrvní pomocŘedění krveDetoxikaceDomácí cvičeníDětská výživaOparSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiOstropestřecKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataSuperpotravinyRýmaAlkohol

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy