Zpět do poradny
Dotaz z 3. 6. 2024
Dobrý den , byla my určena akutni zánět vedlejších nosních dutin , chci se zeptat jsem bez teplot uschopněna do práce asi po 10 dnech zhruba , ale bolí mě stále hlava . Mohla/l by jste my prosím poradit jak dlouho mě ta hlava bude ještě tak bolet a popřipadě zda to odezní samo nebo jak . Děkuji Moc za odpověd
Suchá
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

zánět vedlejších dutin je neodmyslitelně spojen s bolestí hlavy a příznak je společný pro všechny nemocné.

Bolestivost vychází z hromadění se hlenu v dutinách, které jsou uloženy za obočím a tvářemi. Charakteristický je tlak za očima.

Vzhledem k umístění dutin se mohou přidat bolesti či citlivost čelistí, tváři a zubů. Vše může být citlivé i na dotek. Vlivem rýmy může dojít ke přechodné ztrátě čichu a dokonce i chuti. Většinou zánět dutin provází zvýšená teplota.

Sinusitida je převážně způsobena viry. Pokud je původce vir, onemocnění odezní poměrně rychle. Ovšem bakteriální infekce se povleče déle a většinou je nutná léčba alespoň lokálními antibiotiky.

Obecně platí. Pokud příznaky trvají déle jak týden, vhodné je navštívit lékaře. Často se stává, že na virovou infekci nasedá bakteriální. Hlen usazující se v dutinách je ideální prostředí pro pomnožení se bakterií.

Léčba je zahájena dle původce nemoci. Jestliže je virová tlumí se příznaky a člověk by měl co nejvíce odpočívat. Na bolest hlavy podávat léky obsahující ibuprofen například Ibalgin, který zajistí i klesnutí horečky.

Posilovat imunitní systém vitamíny (např. Vitamín D) a zajistit dostatečný pitný režim.

Vhodné jsou výplachy pomocí nosní konvičky, anebo použití mořské vody. Velmi dobrý přípravek na uvolnění dutin je Sinupret (dostupný na našich stránkách - viz Sinupret sirup), je třeba mít trpělivost s účinkem, zabírá až po 3-4 dnech.

U bakteriální infekce se zahájí léčba antibiotiky a postup je stejný jako u virové nákazy.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiPéče o těloMočové cestyNervový systémMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyOmega 3-6-9Vitamin DDiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportDotaz na lékárnyOběhový systémDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy