Zpět do poradny
Dotaz z 22. 6. 2024

Dobrý den prosím jak léčit afty v ústech? Syn prožívá bolesti v ústech díky aftům, nemůže jíst, špatně se mu polyká. U lékaře byl, dostal antibiotika, ale na afty mu zatím nic nezabírá. Děkuji za radu s pozdravem Simonidesová

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

Afty patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním úst. Bývají velmi bolestivé.

Pokud se vyskytují často a opakovaně, mohou být příznakem oslabené imunity.

Hojení aftu probíhá v typickém časovém horizontu. Nejprve dojde k poškození sliznice (pacientem může být pociťováno jako narušení přirozeného povrchu sliznice dutiny ústní), následně se vytvoří vřídek, který je velmi bolestivý. Vřídek je postupně pokryt bílou vrstvou, který postupně šedne až žloutne, což je signál hojení aftu. Pokud jsou afty opakovaně, doporučuje se výrazná úprava životosprávy.

Na častém výskytu aftů v dutině ústní se podílí nedostatečný příjem zinku (lze užívat doplněk stravy Selen a zinek, který podpoří imunitu).

Dále se doporučuje užívání vitamínů skupiny B (B-Komplex.

Rovněž účinný v posilování celkové imunity a v podpoře hojení bude vitamín C (Lipozomální vitamín C.

Co se týče stravy - Přirozený výskyt vitamínu C mají nejen citrusy, ale také černý rybíz, kyselé zelí, rakytník nebo šípek. Oproti tomu potřebný vitamín B lze nalézt v kvasnicích, luštěninách či ořeších.

Paradoxně, zvýšený výskyt aftů je možné zaznamenat u lidí, kteří prodělali léčbu antibiotiky. Antibiotika jsou schopna narušit správnou mikroflóru (prostřední) v dutině ústní. Na obnovení správného prostředí v dutině ústní a zajištění dobré imunity lze doporučit přípravek Bactoral. Jedná se o orální probiotikum, které se užívá 1x denně jedna tableta po dobu 1 měsíce.

S pozdravem
Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakMenstruaceProbiotikaVlasy a nehtyIntimní problémyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy