Zpět do poradny
Dotaz z 3. 2. 2024

Je Elicea 20 mg nejlepší lék na fobie a OCD?

Duševní zdravíLékyNervový systém
Dobrý den, už půl roku užívám Elicea 20 mg (antidepresivum typu SSRI), kterou mi předepsal psychiatr kvůli mým fobiím a OCD. Toto antidepresivum jsem začal brát postupně, nejprve jednu tabletu denně, poté jednu a půl tablety denně a aktuálně jsem na dvou tabletách denně, což je nejvyšší doporučená dávka. Užívám tu nejvyšší dávku už měsíc, ale problémy se stále výrazně nezlepšily. Požádal jsem svého psychiatra, jestli by mi mohl předepsat jiné léky, ale on mi řekl, že Elicea je dobrý lék a že neexistuje nic lepšího. Myslíte si, že opravdu neexistuje nic lepšího? Děkuji za rady.
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

léky, které nyní užíváte, patří do skupiny SSRI, to znamená že zvyšují hladinu neurotransmiteru serotoninu v mozku. Ten zlepšuje přenos signálů mezi jednotlivými oblastmi v mozku. Hladina serotoninu může být nemocí pozměněna a pomocí léků by měla být vyrovnána, což může určitou dobu trvat. Nejúčinnější léčbou je kombinace léčba léky a kognitivně-behaviorální terapie, která zahrnuje postupné a opakované vystavení situacím, které vyvolávají úzkost, strach a naučit pacienta, jak lépe a jinak reagovat. Léčba fobií a OCD je léčba dlouhodobá. Ve studií se uvádí, že zlepšení může být vidět po 6-8 týdnech a maximálního výsledku se dosáhne většinou až po 3 měsících léčby. Proto vytrvejte, je potřeba trpělivost. K posílení účinku léčby je vhodné užívat hořčík 2x denně 1 kapsli. Hledejte hořčík organicky či chelátově vázaný, s vysokou biodostupností. Pokud budete mít nějaké obavy, konzultujte současný stav s lékařem, který vám léčbu vysvětlí. Pokud by vše selhalo, může lékař změnit medikaci ( vybrat jiného zástupce SSRI ) či přidat léky z jiných skupin ( anxiolytika či neuroleptika ).

S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíDoplňky stravyZažíváníKůžeBylinkyDuševní zdravíDermokosmetikaVitamíny a minerályInfekceVýživaImunitaDětiLékové interakceAntikoncepceVztahy a sexAlergieKloubyTěhotenstvíPéče o těloOči a ušiIntimní problémyNervový systémMužské zdravíMočové cestyProbiotikaLaktobacilyMenstruaceAntibiotikaŽíly a cévyÚsta a zubyChřipka a nachlazeníHomeopatiePohybový systémErekceIntimní hygienaPéče o pleťHubnutíCholesterol a krevní tlakEkzémKojeníMagnesiumDiabetesSpánekVlasy a nehtyDýchací soustavaVitamin DKašelDětské nemociRegeneraceMateřství a rodinaOběhový systémCestování a výletyVitamin CMazlíčciKřečové žílyOmega 3-6-9ReceptySportZácpaHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníKrásaDotaz na lékárnyBolest v krkuDezinfekceOpalováníNespavostVaginální infekcePrvní pomocŘedění krveDetoxikaceDomácí cvičeníDětská výživaOparSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiOstropestřecKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataSuperpotravinyRýmaAlkohol

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy