Zpět do poradny
Dotaz z 12. 4. 2024
Dobrý den,
Mám dotaz, znicehonic - behem dne se mi začala vytvářet mala bulka u ritniho otvoru, na dotek je bolestivá, obecně je tlak neprijemny, nicméně se dá vydrzet. Je možné, ze se jedna o hemoroidy a co je nutné delat? Podobne problémy jsem nikdy predtim neměl.
Moc diky za odpověď.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

s největší pravděpodobností se bude jednat o hemoroid tzv. vnější. O hemoroidálním onemocnění mluvíme tehdy, pokud cévy zbytní a činí potíže. Toto onemocnění postihuje více než polovinu populace během života a četnost se zvyšuje s přibývajícím věkem. Střídá se období bez příznaků s obdobím výskytu akutních problémů.

Příznaky jsou od svědění, bolestivosti, otoků až k výskytu krvácení. Hemoroidy vznikají při zvýšeném tlaku právě na cévní pleteně v oblasti konečníku. Především se tomu děje při zácpě, obezitě, těhotenství anebo u dlouhodobého sezení či nevhodném stravování nebo zvýšené fyzické aktivitě (např. v kombinaci vysokým krevním tlakem).

Z režimových opatření je třeba zvýšit příjem tekutin, zařadit do jídla velký obsah vlákniny a pravidelný pohyb především u sedavého způsobu života či zaměstnání. Po každé stolici je důležitá hygiena oblasti konečníku. Nejlépe omývání vodu a důkladně osušení, pokud to není možné, použít vlhčené ubrousky (např. Procto-Gylvenol).

Dále lze použít gel (Hemostop gel) z dubové kůry anebo bylinku (Dubová kůra) a připravit si výluh na omývání. Dubová kůra obsahuje třísloviny, které pomáhají zastavit případné drobné krvácení s tím spojené.

Při bolestivosti lze použít přípravek s obsahem anestetika, např. Faktu mast nebo Dobexyl H mast. Jedná se o rektální masti, nanáší se zpravidla 2x denně - ráno a večer. Masti mají plastový násadec pro lepší zavedení. Po jejich aplikaci dochází k úlevě.

Po používání mastí a úpravě životního stylu by mělo dojít ke zlepšení problému. Pokud by ale pokračoval dál, přidala by se mírně zvýšená teplota, zácpa, průjem nebo hubnutí, pak bude třeba navštívit lékaře.

Brzké uzdravení,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiMočové cestyNervový systémPéče o těloMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyVitamin DOmega 3-6-9DiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportOběhový systémDotaz na lékárnyDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy