Dobrý den,
nejčastěji bývá postižen palec a prsteník, zřídka bývá zasaženo více prstů. Bolestivé projevy se nejčastěji vyskytují při ohýbání a napínání ve výši metakarpofalangeálního kloubu (přechod záprstních kůstek v samotný prst). Plynulý pohyb prstu může být narušen přeskočením, které je někdy doprovázeno i slyšitelným zvukovým fenoménem, tzv. lupnutím. Někdy se může objevit i nemožnost prst aktivně natáhnout či pokrčit. Mnohdy se stává, že se prst zablokuje v ohnutí, kdy ho lze natáhnout pouze pasivně za bolestivého lupnutí, k bloku v opačném směru dochází pouze zřídka.
V akutním stádiu řeší lékař strukturální poškození šlachy znehybněním bolestivé oblasti dlahou na cca 3 týdny a až poté se pomalu začne s pohybem. Léčba zánětu spočívá v aplikací steroidních protizánětlivých látek (antiflogistika, kortikoidy) či nesteroidních antirevmatik. Tyto léky jsou těžko tolerované trávicím systémem a zatěžují játra. Podávají se i v injekční formě přímo do místa zánětu. V případě chronických obtíží již není tato léčba příliš úspěšná a po opětovné zátěži se bolesti objevují znovu.
Za těchto okolností se přistupuje k chirurgickému řešení, jež spočívá v odstranění poutka, aby nedocházelo k přeskakování shluku přetržených vláken šlachy. Poutko se v lokálním znecitlivění protne drobným řezem v dlani nad metakarpofalangeálním kloubem.
Alternativou k výše zmíněné konzervativní léčbě je využití neinvazivní fyzikální terapie v podobě rázové vlny, která působí protizánětlivě i proti otoku. Aplikace rázové vlny urychluje hojení poškozené šlachy a fixace pomocí kinesiotapu zabezpečí znehybnění na co nejkratší dobu a rychlé navrácení funkce prstu. Na některých pracovištích se využívá fokusovaná rázová vlna, která by pro své protizánětlivé účinky měla být preferovanou metodou při řešení těchto obtíží. Speciální cvičení zaměřená na posílení a stabilizaci svalů prstu a ruky mohou pomoci předejít dalším epizodám skákavého prstu. Samozřejmě záleží na pokročilosti onemocnění.
S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová
Dobry den.
Omlouvam se za obtezovani. Maminka ma jiz delsi dobu problemy s celym pohybovym aparatem ( altroza ), nejvice ji trapi intenzivni bolest kycle. Boli ji pri pohybu, stejne jako v klidovem rezimu. Brala cele baleni Condrosulfu, avsak bez jakehokoliv vysledku. Chteli bychom vyzkouset Kloubin, ale mamka bere prasky na vysoky krevni tlak ( Tenaxum, Prestarium Neo Combi, Rivocor, Orcal Neo ) potreboval bych vedet, zda se tyto prasky daji sloucit s Kloubinem. A co se tyce samotneho Kloubinu, myslite, ze existuje jeste neco lepsiho ? Predem dekuji za odpoved. Hezky den.
Dobrý den, je, prosím, možné, aby měl zdravý člověk krátkodobě zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi? Například po víkendové oslavě s větším množstvím jídla a pití. A v případě, že se mu tato hladina po nějaké době vrátí do normálu (pokud standartně dodržuje zdravý životní styl), je to v pořádku? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den
Vážený pane magistře, dostala jsem lék na snížení tlaku Prestarium neo 5mg. Jak jsem si našla, tak lék rozšiřuje cévy a tím zvýší průtok krve a tlak se snižuje. Já užívám dlouhá léta Ascorutin, protože mně praskají povrchové žilky tzv. metličky na nohách a žilky v očích.
Můžu tyto dva léky brát v jeden den? Samozřejmě ne dohromady, ale jestli nebude jeden lék rušit účinek druhého?
Ascorutin beru ráno a po obědě a Prestarium neo na noc.
Děkuji předem odpověď.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.