Zpět do poradny
Dotaz z 4. 2. 2024
Dobrý den, mám takovou prosbu. Manželka má dost problematickou zácpu a vůbec problém s metabolismem. Jí jogurty, pije Bílinku, sušené švestky, oleje a zkoušela i Lactulosu sirup, ale bez úspěchu. Dřív jsme zkoušeli Regulax kostky, ale ty jsou nedostupné. Mohu poprosit o radu co nenávykového by se dalo účinného použít? Nechci se pouštět do např. Guttalaxu apod. Děkuji Ing.Viselka
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

správně, u chronické zácpy nejsou doporučovány kontaktní laxativa jako Guttalax, Fenolax, Laxygal, ty jsou vhodná pouze u akutní zácpy a podat pouze krátkodobě, může při dlouhodobém užívání vzniknout návyk.

Doporučím, co je z praxe osvědčeno, ráno po probuzení vypít sklenici teplé vody nebo čaje, za půl hodiny se nasnídat a po snídani zavést do konečníku 1 čípek Suppositoria glycerini . Po několika dnech vynechávat čípky a pokoušet se o defekaci ve stejnou dobu bez nich.

Můžete znova vyzkoušet během snídaně či po ní, podávat pravidelně Lactulosu sirup, 1 až 3 polévkové lžíce zamíchat do nápoje či jogurtu. Během léčby laxativy se doporučuje pít během dne dostatečné množství tekutin (1,5–2 litry, což odpovídá 6-8 sklenicím). Účinek se může projevit za 2-3 dny po podávání.

Vyzkoušeno je i osmotické laxativum Forlax na bázi makrogolu ve formě sáčků, které se 1 až 2 sáčky rozpustí v 50ml vody. Funguje tak, že zvýší obsah vody ve Vaší stolici, což pomůže překonat problémy způsobené velmi pomalými pohyby střev.

Minerální vody s obsahem síranu hořečnatého jsou Šaratice a Zaječická, mají laxativní působení.

Z režimových opatření je nutno zvýšit pitný režim. Zařadit do jídelníčku více vlákniny, což je objemové laxativum či Fructolax kostky, nutno zvýšit příjem vody. Jíst více semínka, ořechy, papriky, rajčata, zelí, ovoce, celozrnné pečivo. Doporučuje se přiměřená, pravidelná fyzická aktivita.

S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíDoplňky stravyZažíváníBylinkyKůžeDuševní zdravíVýživaVitamíny a minerályDermokosmetikaImunitaDětiInfekceKloubyLékové interakceAntikoncepceAlergieTěhotenstvíPéče o těloNervový systémVztahy a sexMočové cestyOči a ušiMužské zdravíLaktobacilyŽíly a cévyÚsta a zubyChřipka a nachlazeníHomeopatieAntibiotikaProbiotikaIntimní problémyPéče o pleťErekcePohybový systémCholesterol a krevní tlakMenstruaceHubnutíDiabetesSpánekVlasy a nehtyKojeníDýchací soustavaIntimní hygienaEkzémRegeneraceOběhový systémCestování a výletyKašelMagnesiumDětské nemociReceptyMateřství a rodinaZácpaKřečové žílyVitamin DSportHorečka, zvýšená teplotaBolest v krkuMazlíčciNespavostNadýmáníOmega 3-6-9Vitamin CDezinfekceKrásaDotaz na lékárnyDomácí cvičeníPrvní pomocOpalováníVaginální infekceDětská výživaKoronavirusOparŘedění krveDetoxikaceSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiOstropestřecProstataSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy