Zpět do poradny
Dotaz z 18. 1. 2024
Dobrý den, rád bych se poradil ohledně této situace: moje maminka prošla velmi obtížným obdobím života. Užívala antidepresivum Trittico, které jí pomohlo bez větších problémů a vedlejších účinků. Poté ji lékař přestal předepisovat tento lék a několik měsíců byla v pořádku. Nyní se zdá, že kvůli nepříjemným Vánocům a dalším obtížím v jejím životě, včetně vážné nemoci, která ji dlouhodobě trápí, se deprese vrátily. Nyní jí stejný lékař předepisuje Asentru. Přečetl jsem si, že tento lék může mít nepříjemné vedlejší účinky, včetně třesu rukou. To by pro maminku bylo obtížné, protože by se cítila ještě více "k ničemu", jak o sobě mluví. Rád bych se zeptal, který lék je lepší, a zda mají různé účinky. Možná by bylo lepší, kdyby užívala antidepresivum, které jí lépe vyhovuje? Doktor je trochu neochotný na toto téma diskutovat. Případně, jaké antidepresivum by bylo nejlepší pro paní ve věku 45 let, která potřebuje zůstat bdělá (bez ospalosti) a postupně se zlepšovat a získat optimismus a chuť do života bez vedlejších účinků? Vím, že existují antidepresiva různého složení a generací. Děkuji Vám
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

pokud máte jakékoli pochybnosti o nastavené současné léčbě, určitě kontaktujte lékaře, který s vámi probere příznaky onemocnění a vysvětlí vám medikaci.

Lék Trittico se doporučuje hlavně u pacientů s depresí spojených s úzkostí a s poruchami spánku. Tento lék zlepšuje spánek, který je u pacientů s depresí pozměněn.

Lék Asentra, patří mezi SSRI antidepresiva, je vhodný u všech druhů depresí, panických poruch, obsedantně-kompulzivních poruch, u sociálních fobií. Nástup účinku je za 2-4 týdny. Ze zkušenosti z praxe mohu napsat, že je velmi dobře tolerován a je to bezpečné antidepresivum, vhodné pro dlouhodobou léčbu. Má významně méně nežádoucích účinků než původní tricyklická antidepresiva. Každý lék má nežádoucí účinky, ale kolikrát se vůbec nemusí vyskytnout. Nemějte obavy. . Samozřejmě existují novější antidepresiva, ale volbu bych nechala na ošetřujícím lékaři.

Na podporu účinku léčby je vhodné magnézium 2x denně 1 tabletu či vitamin D 1 tobolku denně.

S pozdravem Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíDoplňky stravyZažíváníKůžeBylinkyDuševní zdravíDermokosmetikaVitamíny a minerályInfekceVýživaImunitaDětiLékové interakceAntikoncepceVztahy a sexAlergieKloubyTěhotenstvíPéče o těloOči a ušiIntimní problémyNervový systémMužské zdravíMočové cestyProbiotikaLaktobacilyMenstruaceAntibiotikaŽíly a cévyÚsta a zubyChřipka a nachlazeníHomeopatiePohybový systémErekceIntimní hygienaPéče o pleťHubnutíCholesterol a krevní tlakEkzémKojeníMagnesiumDiabetesSpánekVlasy a nehtyDýchací soustavaVitamin DKašelDětské nemociRegeneraceMateřství a rodinaOběhový systémCestování a výletyVitamin CMazlíčciKřečové žílyOmega 3-6-9ReceptySportZácpaHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníKrásaDotaz na lékárnyBolest v krkuDezinfekceOpalováníNespavostVaginální infekcePrvní pomocŘedění krveDetoxikaceDomácí cvičeníDětská výživaOparSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiOstropestřecKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataSuperpotravinyRýmaAlkohol

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy