Zpět do poradny
Dotaz z 26. 4. 2024
Dobrý den, před 2 měsíci jsem byla na gastro kvůli častému krkani a zjistili mi lehký reflux a prekyseleni zaludku, beru už 2 měsíce leky, ale přijde mi, ze to krkani neustupuje. Myslíte si, ze to muže být něco jiného nebo mi to zůstane napořád? Jsem teď i ve stresu, takže mám pocit, ze to je opět horsi.
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

refluxní choroba, také známá jako gastroezofageální refluxní choroba, je stav, který se vyznačuje vracejícím se žaludečním obsahem do jícnu. Mezi typické příznaky refluxu patří pálení žáhy ( pyróza ), obtíže s polykáním, pocit knedlíku v krku, kašel, pocit zahlenění, nevolnost či bolesti na hrudi.

Refluxní ezofagitida je v současné době chápána jako komplikace nebo pokročilejší stupeň refluxní choroby jícnu. Ta pokud je dobře léčena, nemusí spět až k zánětlivým změnám. Zároveň ne každý reflux musí být hned považován za nemoc. Epizodicky a krátkodobě se vyskytuje docela často i u zdravých jedinců. Může být způsoben určitou stravou – například kořeněnými jídly, sladkými pokrmy či alkoholem. V těchto případech je možné užít zdravotnický prostředek Gastrotuss sirup sáčky s mechanickým účinkem s alginátem, který na povrchu žaludeční šťávy vytváří gelovou vrstvu, která plave a zabraňuje přestupu kyseliny do jícnu.

Je známá i celá řada léků, které způsobují reflux nesteroidní antirevmatika, některá antiarytmika, nitráty, léky k léčbě astmatu.

Základem léčby lehčích refluxů jsou režimová a dietní opatření. Ta režimová spočívají v redukci tělesné hmotnosti, zamezení zvyšování nitrobřišního tlaku (práce v předklonu, nošení těžkých věcí) a spánku na nakloněném lůžku. Co se týče diety je vhodná nedráždivá strava s vyloučením alkoholu a potravin, které vedou k potížím (jak již bylo zmíněno v části o preventivních opatřeních). Hlavně se vyvarujte kynutého pečiva, tučných jídel a čokolády. Také nejezte dvě až tři hodiny před ulehnutím.

Z léků je nejúčinnější omeprazol, který je inhibitorem protonové pumpy. Ovlivňuje parietální buňky sliznice žaludku, které produkují kyselinu a snižuje tak produkci žaludeční kyseliny, čímž se snižují příznaky refluxu a poškození samotné sliznice žaludku. Podává se většinou ráno nalačno. Léčba může trvat několik týdnů, je možné ji pak s odstupem opakovat. Doplňující léčbou jsou prokinetika ,která zvyšují aktivitu svalů trávicího systému, což pomáhá urychlit pohyb potravy a tekutin trávicím traktem.

Délka léčby refluxní choroby jícnu může být proměnlivá a závisí na mnoha faktorech, včetně závažnosti příznaků, přítomnosti komplikací, účinnosti zvolené léčby a individuální reakce pacienta na léky a změny životního stylu. V některých případech mohou změny životního stylu a léčba léky poskytnout úlevu od příznaků refluxní choroby během několika týdnů až několika měsíců.

V některých případech může být léčba potřebná dlouhodobě, zejména pokud jsou přítomny komplikace, jako jsou jícenní vředy nebo Barrettův jícen. V takových případech může léčba zahrnovat trvalé užívání léků a pravidelné monitorování stavu jícnu pomocí endoskopie.

U těžších refluxů a jejich komplikací je někdy nevyhnutelné operační řešení. Jedná se především o refluxy, které jsou i v noci a ohrožují tak nemocného vdechnutím žaludečního obsahu, dále refluxy, na které nezabírá farmakologická léčba, a operace je rovněž určena pro mladé pacienty, kde je tím nejvhodnějším a nejtrvalejším řešením.

S přáním pěkného dne Martina Macfeldová

Užitečné?
(1) (1)
(1)

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyÚsta a zubyPéče o těloHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuKojeníPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyNespavostRegeneraceNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Dotaz z 24. 4. 2025

Krev a hlen ve stolici

LékyZažíváníŽíly a cévy

Dobrý den,
už delší dobou trpím střídaním pravidelnosti stolice, nikdy jsem tomu nevkládal takovou pozornost, až do posledních dnů. Jak jsem již řekl, stolice není pravidelná a taktéž to doprovází časté nadýmání a bolestivý odchod větrů, celkově občasná bolest břicha, opakující se hlavně ráno. Dnes jsem byl na záchodě a ve stolici jsem vypozoroval krvavou žilku něčeho červeného, nejspíš krve, hned vedle krve se nacházel hlen, který byl jasný a zřetelný. Nevíte co by to nejspíše mohlo být? Na internetu jsem našel nespočet článků o rakovině tlustého střeva a nabyl jsem strachu. Budu moc rád za případnou odpověď, moc by mě uklidnilo když budu vědět, na čem bych zhruba mohl být, Díky.

zobrazit odpověď

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy