Zpět do poradny
Dotaz z 11. 4. 2024

Citalec a haloperidol

Léky
Dobrý den smí se kombinovat haloperidol a citalec?
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

je vcelku běžnou praxí, že lékaři kombinují více psychofarmak dohromady a naprostá většina lékařů jsou odborníci, kteří dokáží zhodnotit vhodnost kombinace.

Co se týče konkrétní kombinace Citalecu s přípravkem Haloperidol - Ve výjimečných případech byl při užívání těchto léčiv současně zaznamenán nepravidelný srdeční rytmus. Bylo to zejména u pacientů, kteří již mají srdeční obtíže nebo nevyvážený poměr krevních elektrolytů (zejm. sodík, draslík, vápník) - upozorňuji, že tento nevyvážený poměr se může vyskytovat i po silném průjmu nebo zvracení.

Lékař si je těchto rizik jistě vědom a navíc má možnost monitoringu vašich srdečních funkcí. Je ale třeba říci, že pokud se objeví náhlá závrať, omdlení, nebo palpitace, pak je třeba o tom lékaře informovat.

Dále platí obecně u psychofarmak, že by se měl pacient vyhýbat požívání alkoholu.

Pokud máte Citalec nasazený poprvé, je třeba počkat na jeho efekt alespoň měsíc. Jeho působení je specifické tím, že se nejprve po jeho nasazení objevují mírné nežádoucí účinky (bolest hlavy, špatně od žaludku a další), které po zhruba týdnu - 10 dnech vymizí a samotný žádoucí účinek (protiúzkostný účinek léku a účinek léku na zlepšení nálady) nastupuje až zhruba za 4 týdny. Užívá se pravidelně a někdy i dlouhodobě. Případné vysazování léku probíhá po konzultaci s lékařem a to velmi pomalu, dávka se snižuje postupně v řádu několika týdnů - měsíců.

Je třeba rovněž dávat pozor na některé doplňky stravy a bylinné preparáty (zejm. s obsahem třezalky) a upozornit lékárníka na užívání těchto léků při výběru jiných přípravků.

Děkuji za dotaz,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiMočové cestyNervový systémPéče o těloMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyVitamin DOmega 3-6-9DiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportOběhový systémDotaz na lékárnyDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy