Mozkové krvácení

K mozkovému krvácení zpravidla dochází při prasknutí cévy v mozku, což potenciálně může vést i k poškození mozkových buněk. Prakticky se jedná o typ mrtvice. Krvácení také může vzniknout následkem silnějšího úrazu. V každém případě tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
 

Obsah

  1. Typy mozkového krvácení
  2. Příčiny
  3. Příznaky mozkového krvácení
  4. Diagnostika
  5. Léčba
  6. Rehabilitace a zotavení
  7. Prevence
  8. Závěr
  9. Zdroje
pilulka

Typy mozkového krvácení

Existují různé typy mozkového krvácení podle oblasti výskytu a specifické příčiny:

Intracerebrální krvácení

Krev proniká přímo do mozkové tkáně. Zdrojem krvácení bývají krevní cévy přímo v mozkové tkáni a jejich prasknutí obvykle souvisí s vysokým krevním tlakem.

Subarachnoidální krvácení

Krev uniká do prostoru mezi pavučnicí a měkkou plenou mozkovou. Jedná se o důsledek prasknutí některé z menších tepen mozku, zdrojem bývají aneurysmata.

Epidurální krvácení

Nebezpečné krvácení mezi tvrdou mozkovou plenou a kostí lebky, nejčastěji způsobené úrazem. Ohrožení na životě vlivem rozvoje těžkého nitrolebního přetlaku.

Subdurální krvácení

Krvácení ke kterému dochází mezi tvrdou plenou a pavučnicí. Krvácení je většinou žilní a vede ke vzniku krevního výronu – hematomu.

Příčiny

Příčiny a rizikové faktory mozkového krvácení se mohou lišit v závislosti na konkrétním typu krvácení. Mnohé faktory mohou přispívat k oslabení stěn cév v mozku a následně k jejich prasknutí a krvácení. Mezi běžné příčiny patří:
 

  • Vysoký krevní tlak
  • Traumatické zranění hlavy
  • Poruchy krevní srážlivosti
  • Aneurysma – lokální vyboulení cévy
  • Cévní malformace
  • Užívání určitých léků, jako jsou antikoagulanty
  • Zneužívání alkoholu nebo drog

Příznaky mozkového krvácení

Příznaky mozkového krvácení vyžadují okamžitou lékařskou pozornost, rychlá reakce je klíčová pro záchranu života a minimalizaci možného poškození mozku. Symptomy mozkového krvácení se vždy mohou rychle vyvinout. Mezi běžné příznaky patří:
 

Diagnostika

Diagnostika mozkového krvácení začíná pečlivým zhodnocením příznaků, lékařskou anamnézou a neurologickým vyšetřením. Klíčovou roli hrají zobrazovací techniky, jako je počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI), které mohou přesně identifikovat umístění a rozsah krvácení.

Dále mohou být provedeny další testy, jako je lumbální punkce, elektroencefa­lografie (EEG) nebo angiografie, aby se vyloučily jiné možné příčiny příznaků a zjistila se přesná příčina krvácení.

Léčba

Léčba mozkového krvácení se zaměřuje na stabilizaci pacienta, zastavení krvácení a zabránění nitrolebečního přetlaku. Akutní léčba může zahrnovat podávání léků na snížení krevního tlaku, zmírnění otoku mozku nebo zlepšení krevní srážlivosti. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok, například pro odstranění nahromaděné krve nebo opravu poškozené cévy.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Krvácení do mozku je akutní stav vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. Krvácení se dělí na různé typy dle míst, kam se krev vlila. Mezi příčiny vzniku patří nejčastěji dlouhodobě neléčená hypertenze, úrazy hlavy, aneurysma či zneužívání alkoholu nebo drog.

Při podezření na krvácení do mozku, např. po úrazu, pokud se objevuje silná bolest hlavy a zvracení je nutné co nejrychleji podstoupit vyšetření neurologem, aby se předešlo fatálním následkům."

Rehabilitace a zotavení

Rehabilitace po mozkovém krvácení je klíčovým krokem v procesu zotavení. Cílem je pomoci pacientům obnovit co nejvíce z jejich dřívějších schopností a zlepšit kvalitu života. Individuální rehabilitační plán může zahrnovat fyzioterapii pro obnovení motorických funkcí, logopedii pro zlepšení řeči a komunikace, a také ergoterapii pro rozvoj denních dovedností a samostatnosti.

Zvláštní pozornost je věnována také emocionální a psychologické podpoře, neboť mozkové krvácení může mít hluboký dopad na psychický stav pacienta.

Prognóza mozkového krvácení velmi závisí na konkrétním případu a rychlosti přivolání pomoci. U typů mozkového krvácení, kde došlo lidově řečeno k „prasknutí cévky", se mortalita pohybuje až kolem 50 % za první měsíc. Pokud bylo krvácení způsobeno úrazem, po kterém pacient zůstává při vědomí, dokáže komunikovat a byla mu včas přivolána pohotovost, pak je šance na přežití a zotavení naopak velmi dobrá.

Prevence

Prevence mozkového krvácení zahrnuje správu rizikových faktorů a zdravý životní styl. Důležité je udržování zdravého krevního tlaku, regulace hladiny cholesterolu a cukrovky, zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita.

Kromě toho je důležité omezit konzumaci alkoholu, vyhnout se kouření a řádně kontrolovat stávající zdravotní problémy, jako jsou srdeční onemocnění nebo poruchy krevní srážlivosti.

Závěr

Mozkové krvácení je závažný zdravotní stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Znalost jeho příznaků, možností léčby a důležitosti rehabilitace je klíčová pro záchranu života a úspěšné zotavení. Prevence hraje významnou roli ve snižování rizika tohoto stavu, zejména udržováním zdravého životního stylu a řízením stávajících zdravotních potíží. S moderními lékařskými postupy a rehabilitačními technikami mohou mnozí pacienti dosáhnout významného zlepšení a vrátit se k aktivnímu životu.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK470242/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/14480-brain-bleed-hemorrhage-intracranial-hemorrhage

https://www.web­md.com/brain/bra­in-hemorrhage-bleeding-causes-symptoms-treatments

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/in­tracranial-hematoma/symptoms-causes/syc-20356145

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/317080

https://www.ve­rywellhealth.com/a-subdural-hematoma-is-bleed-into-the-brain-1720023

https://www.he­althline.com/he­alth/brain-hemorrhage

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.