Zpět do poradny
Dotaz z 31. 5. 2024

Chronická laryngitida

KašelNemoci a příznaky
Dobrý den,po dlouhodobých potížích mi byla na ORL diagnostikována chronická laryngitida, brala jsem Biseptol, Pamycon,Actimaris a nyní už jen Awamys. Mám ale i po 6ti týdnech stále suchý kašel a téměř ztrácím hlas. Čím mohu léčbu doplnit? Děkuji za odpověď!
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

chronická laryngitida vzniká na podkladě dlouhodobých zánětů různých částí dýchacích cest, dále dlouhodobým přetěžováním hlasivek (zpěváci) nebo vystavováním dýchacích cest nepříznivým fyzikálním a chemickým podnětům (kouření, pobyt v prašném prostředí, znečištěné pracovní prostředí aj.). Jejich důsledkem je ústup nebo naopak zbytnění chronicky drážděné tkáně (např. tvorba polypu hlasivky apod.).

U chronické laryngitidy jsou důležitá především režimová opatření, tedy je nutná střídmost v požívání alkoholu a v kouření. Dále je pak důležité do stravy zařadit dostatek vitamínů (důležitý je vitamin C, např. Celaskon Long effect).

Je vhodné pít větší množství teplých nápojů (doporučovány jsou bylinné čaje na onemocnění dýchacích cest, např. Leros Vitamín C průduškový nebo Megafyt průduškový čaj) a minerální vody o minimálně pokojové teplotě (nejlépe Vincentka).

Při užívání kortikoidů (Avamys) je nutné zvlhčovat dýchací cesty, vzhledem k tomu, že sám o sobě vysušuje sliznice a to může sekundárně vést ke kašli. Pravidelné zvlhčování nosní sliznice lze provádět za pomocí této sady: Vincentka sada.

Tedy kašel spíše než klasickými přípravky na léčbu suchého kašle spíše řešit cestou zvhlčování dýchacích cest a co nejvíce omezení dráždění dýchacích cest.

V některých případech mohou být na zklidnění tohoto druhu kašle vhodné i kapky Fenisitl. Užívají se perorálně, rozdělené do 3 dávek tj. 20 až 40 kapek třikrát denně. Mohou být mírně uspávající a je třeba na to myslet při řízení vozidel.

S pozdravem,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy