Kašel u dětí: komplexní přehled

Vaše dítě se probudí uprostřed noci s hlasitým a úporným kašlem, který vás oba nechá bezesných a plných obav. Kašel u dětí může být zdánlivě běžným příznakem, ale pro rodiče je to vždy zdroj starostí a otázek. Je to jen obyčejné nachlazení, nebo je to něco vážnějšího? Tento článek vám pomůže pochopit různé příčiny dětského kašle, jak rozpoznat, kdy je třeba vyhledat lékaře, a jaké kroky můžete podniknout, aby se vašemu dítěti co nejdříve ulevilo. 

cara

Definice kašle

Kašel je obranný reflex organismu, jehož hlavním úkolem je očistit dýchací cesty od cizorodých látek. Může vzniknout jako reakce na různé podněty, například při přechodu z chladného do teplého prostředí, vdechnutí kouře nebo vystavení se jiným chemickým sloučeninám. Kašel je často také signálem závažnějšího onemocnění a není radno ho podceňovat.

Druhy kašle

Rozlišujeme několik druhů kašle podle jeho trvání a charakteru:

Akutní kašel

Akutní kašel trvá nanejvýš 2 týdny, způsobuje velké potíže a bývá zpravidla velmi intenzivní.

Subakutní kašel

Subakutní kašel trvá až 4 týdny, jeho intenzita se může lišit podle onemocnění.

Chronický kašel

Chronický kašel trvá déle než 4 týdny, je způsoben buď neléčenou chorobou nebo neustálým vystavováním se dráždivým látkám.

Suchý kašel

Suchý kašel je velmi nepříjemný, intenzivně dráždí, jako byste měli něco v krku, ale nešlo to vykašlat. Stav bývá horší v suchém prostředí a v noci, kdy vás i vaše nejmenší může obírat o kvalitní spánek.

Produktivní kašel

Suchý kašel se s průběhem onemocnění často mění v kašel produktivní, kdy vykašláváte hlen. Tento druh kašle už nebývá tak vysilující.

Pilulka odborník Mgr. Kristýna Vojtěšek říká:

„Od podzimu do jara může, zejména u dětí v kolektivu, jedno nachlazení střídat druhé. Zde by měl pediatr rozlišit, kdy se jedná ještě o běžné nachlazení a kdy kašel přechází do chronického onemocnění, které by se mělo podrobit dalším vyšetřením. Za horní hranici fyziologické nemocnosti je u předškoláků považováno 8–10 nachlazení za rok, a jejich trvání je 1–3 týdny.“

Příčiny kašle

Kašel může mít mnoho příčin, ale u dětí je nejčastější příčinou virová infekce dýchacích cest. Další z běžných příčin zahrnují:

  • Infekce dýchacích cest: Kašel často doprovází nachlazení, záněty horních cest dýchacích, laryngitidu, bronchitidu, zápal plic nebo chřipku.
  • Vdechnutí cizího tělesa: Dávivý kašel u dětí bez teploty může značit vdechnutí cizího tělesa.
  • Alergie: Noční kašel, který je suchý a chronický, může být způsoben alergií nebo astmatem. Častými alergeny jsou kvetoucí rostliny, roztoči, prach nebo peří.
  • Akutní epiglotitida: Toto je závažný stav, kdy otok hrtanové příklopky vyvolává kokrhavý až štěkavý kašel. V takovém případě je nutná okamžitá lékařská pomoc.

Kdy s kašlem navštívit lékaře?

Ačkoliv je kašel u dětí běžným příznakem, je důležité mu věnovat pozornost. Pokud kašel u dítěte přetrvává déle než 3 dny, nebo pokud je doprovázen dalšími příznaky jako horečka, bolest v krku nebo zvracení, je vhodné navštívit lékaře. U kojenců a batolat je důležitá konzultace s pediatrem vždy, bez ohledu na okolnosti.

Jak ulevit dětem od kašle

Existuje několik způsobů, jak pomoci dětem, které trpí kašlem:

  • Vyberte správný lék: Při vlhkém kašli, kdy dítě vykašlává hleny, jsou vhodné léky k usnadnění vykašlávání a rozpouštění hlenů. Naopak při suchém dráždivém kašli je vhodné nasadit antitu­sika.
  • Větrejte a zvlhčujte: Pravidelné větrání a zvlhčování vzduchu v místnosti může pomoci, protože suchý vzduch dráždí ke kašli. Do zvlhčovačů lze přidat i pár kapek esenciálních olejů pro ještě větší zklidnění.
  • Udržujte nos průchodný: Udržování volného nosu může pomoci předcházet kašli, zejména v noci. Navíc při dýchání nosem jsou vychytávány částečky mikroorganismů již na sliznici a vzduch je ohříván, takže se jedná o přirozenou prevenci onemocnění.
  • Pitný režim a klid: Důležitý je dostatečný pitný režim a klid, aby mělo tělo správné podmínky k rychlé léčbě.
  • Domácí léky: Některé domácí léky, jako je cibulový sirup nebo jitrocelový sirup, pomáhají ke zmírnění příznaků, nelze jimi však nahradit klasickou léčbu.

Prevence a posílení imunity

Prevence je klíčová pro ochranu dětí před kašlem a souvisejícími nemocemi. Zajis­těte, aby vaše dítě mělo vyváženou stravu bohatou na vitaminy a minerály. Nezapomínejte na důležitost spánku, který sice vaše děti ještě neocení, ale jejich těla ano. Ujistěte se, že je váš potomek dostatečně oblečený (ale pamatujte, že všeho moc škodí) a hlavně mějte po ruce vždy náhradní suché oblečení. Vysvětlete dětem, proč je důležité si po příchodu domů mýt ruce a jděte jim příkladem.

Závěr

Když vaše dítě trpí kašlem, jste ochotní udělat cokoliv, abyste ho toho utrpení zbavili. S vhodnou péčí a léčbou se vám to může rychle povést. Vždy je důležité sledovat příznaky a vyhledat lékařskou pomoc, pokud si nejste jisti příčinou kašle nebo pokud se objeví další zdravotní komplikace. Prevence a posílení imunity dětí jsou klíčové pro jejich celkové zdraví a pohodu.

 

Zdroje

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2015/06/09.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2001/06/09.pdf

https://www.he­althline.com/he­alth/kids-dry-cough#relief-tips

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2013/01/08.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/ped­/2018/06/16.pdf

Autor článku

Mgr. Kristýna Vojtěšek

Již po dobu studia na farmaceutické fakultě v Hradci Králové jsem se zajímala především o zdraví a s ním spojený životní styl. Jako lékárnici mě baví neustálý posun vpřed ve vzdělávání a neustálý vývoj našeho pestrého oboru. Svůj volný čas ráda trávím aktivně, ať už cestováním, sportem nebo s rodinou.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.