Zadní rýma se od běžné rýmy se liší v tom, že hlen nevytéká z nosu ven, ale teče zadem přes nosní dutinu do krku. Neustále zahleněný krk není nic příjemného, může vést k podráždění a dalším potížím. Naštěstí se dá se zadní rýmou většinou dobře bojovat, je však třeba správně identifikovat její příčinu.
Zadní rýma nastává, když sliznice nosu a dutin produkuje nadměrné množství hlenu, který stéká dozadu do krku. Určité množství hlenu nezbytné k udržení vlhkosti sliznic a k zachytávání nečistot, avšak při zvýšené produkci nebo zhoršeném odtoku nastávají problémy.
Při klasické rýmě tento nadbytečný hlen vychází přirozeně nosem ven, kdežto u zadní rýmy se tento sekret posouvá dozadu do krku, klidně i bez ucpaného nosu.
Zadní rýma častěji postihuje děti, avšak může se
vyskytnou i v dospělém věku. Může mít různé příčiny, častokrát se
hleny v krku objeví i bez nemoci. Mezi nejčastější
důvody patří:
Někdy se problém může vyskytnout i souvislosti refluxem. Pokud se kyseliny ze žaludku dostávají až ke sliznici nosohltanu, pak mohou zvyšovat produkci hlenu.
„Zadní rýma může být příznakem různých zdravotních
potíží a je často doprovázen pocitem dráždění v krku, kašlem a
chrapotem. Léčba závisí na vyvolávající příčině, může zahrnovat
antihistaminika, nosní spreje, antibiotika, použití zvlhčovačů vzduchu
aj.
Zadní rýma bývá nepříjemná, avšak obvykle dobře reaguje na léčbu po
zjištění přesné základní příčiny, proto neváhejte a pokud u Vás
potíže přetrvávají, navštivte lékaře."
Hlavním příznakem zadní rýmy bývá znatelný pocit, že hlen stéká dozadu do krku. K zadní rýmě však také často dochází během spánku, tudíž se probudíme již zahlenění.
Dráždivý hlen v krku pak způsobuje různé druhotné
příznaky:
Tyto poněkud obecné příznaky však mohou být příznakem jiných onemocnění horních cest dýchacích, jako je např. chronická bronchitida nebo astma. Proto je důležité při déletrvajících obtížích vyhledat lékaře, který určí pravou příčinu.
Délka trvání zadní rýmy se liší v závislosti na její příčině. Pokud je zadní rýma důsledkem nějakého akutního nachlazení, může trvat přibližně týden až deset dní. Při léčbě běžné rýmy je vhodné si dát pozor na nadužívání nosních sprejů, jež může problém ještě zhoršit.
Pokud je příčinou alergie například na pyl, prach nebo plísně, pak mohou příznaky trvat i celé týdny až měsíce. Během topné sezóny také můžeme trpět na přesušený vzduch v bytě – zde mohou pomoci zvlhčovače vzduchu a pravidelné větrání.
Chronická zadní rýma způsobená chronickými záněty (typicky sinusitida) nebo refluxem může trvat v řádu měsíců až let, pokud není adekvátně řešena s lékařem. V případě cigaret nezbývá než přestat kouřit.
Zadní rýma u miminek může být obzvlášť nepříjemná, protože
novorozenci a kojenci nejsou schopni vyjádřit, co je trápí, navíc ještě
neumějí efektivně odstraňovat hlen z krku ani nosu. Zadní
rýma zde může vést k dalším komplikacím:
Příčiny zadní rýmy u dětí jsou často podobné jako u dospělých. Léčba u malých dětí by měla být vždy konzultována s pediatrem, protože použití některých léků a nosních kapek není pro nejmenší věkové skupiny vhodné.
Mezi bezpečné způsoby, jak ulevit miminkám od zadní
rýmy, patří zejména:
Léčba zadní rýmy úzce závisí na její příčině. Pokud je zadní
rýma způsobena virovou infekcí, obvykle odezní sama během několika
dnů – léčba se zaměřuje jen na zmírnění
symptomů:
Pokud je zadní rýma způsobena alergiemi, nejúčinnější metodou léčby je vyhýbání se alergenům, které problém způsobují. Pokud to není zcela možné, lze užívat léky na alergii (antihistaminika). Lékař může předepsat účinnější přípravky, případně můžete podstoupit alergenovou imunoterapii. Ve vážnějších případech, např. u chronické sinusitidy, může být zváženo nasazení antibiotik nebo dokonce chirurgický zákrok k odstranění překážek v dutinách, které blokují odtok hlenu.
U pacientů trpících gastroezofageálním refluxem (GERD)
je třeba léčit primární příčinu, což zahrnuje:
Tradiční lidová medicína nabízí celou řadu rad, jak si poradit s nepříjemnou zadní rýmou. Jednou z nejčastějších babských rad je inhalace horké páry, často obohacené o bylinky (heřmánek, máta) nebo esenciální oleje (eukalyptus, tea tree). Pára pomáhá uvolnit hleny v dutinách a nosohltanu a zároveň zvlhčuje dýchací cesty.
Dalším oblíbeným lidovým prostředkem je teplý čaj s medem a citronem. Med může zklidnit podrážděné hrdlo, zatímco citron dodává potřebný vitamín C, který přispívá k normální funkci imunitního systému. Doporučuje se také kloktání slané vody, které pomáhá odstranit přebytečný hlen a zmírňuje podráždění v krku.
I když tyto babské rady mohou přinést dočasnou úlevu, je důležité si uvědomit, že ne vždy řeší základní příčinu zadní rýmy. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, je nutné konzultovat situaci s lékařem.
Zadní rýma může být nepříjemná, zejména když se hlen hromadí
v dutinách a způsobuje tlak a bolesti hlavy.
Existuje několik účinných metod, jak uvolnit rýmu a zmírnit nepříjemné
příznaky:
Zadní rýma často vzniká jako důsledek infekcí, alergií nebo
podráždění dýchacích cest. Abychom předešli vzniku zadní rýmy, je
důležité dodržovat několik preventivních opatření:
Zadní rýma je běžný, avšak často přehlížený problém, který může výrazně ovlivnit kvalitu života, pokud se neléčí. Ať už je její příčinou nachlazení, alergie, nebo jiné faktory, správná diagnóza a vhodná léčba jsou klíčem k úlevě.
Použití domácích prostředků, jako jsou solné spreje a inhalace, může výrazně zmírnit příznaky, zatímco preventivní opatření, jako je vyhýbání se alergenům a dráždivým látkám, pomáhají zabránit opakovanému výskytu. Pokud však příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, je důležité vyhledat odbornou pomoc.
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38677587/
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/treatments-for-post-nasal-drip
https://www.webmd.com/allergies/postnasal-drip
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23082-postnasal-drip
https://www.verywellhealth.com/what-causes-post-nasal-drip-1191969
https://www.healthline.com/health/postnasal-drip
https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-post-nasal-drip
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319636
https://www.health.com/postnasal-drip-7228969
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.