Zpět do poradny
Dotaz z 24. 5. 2024

Zánět střev leky

LékyNemoci a příznaky
Dobrý večer, co mohu použít na zánětlivé střevo s trochou krve,bolesti břicha a nafouknutí břicha místo Endiaronu, který není dostupný. Ráda bych nějaké tablety stejného složení i účinků, protože mi Endiaron vyhovoval. Také potřebují aby byl lék vhodný pro diabetiky. Děkuji.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

samoléčba střevních zánětů s příměsí krve není vhodná. Při zánětlivém onemocnění střev se nejčastěji jedná o Crohnovu nemoc, ulcerózní kolitidu nebo celiakii. Nelze je zcela vyléčit, pouze zmírnit příznaky a upravit jídelníček, aby se potíže snížily na minimum, i přesto by správnou léčbu měl řídit lékař.

Crohnova nemoc je velmi častým zánětlivým onemocněním střev. Příznaky jsou chronické průjmy, bolesti břicha a úbytek hmotnosti. Okolo konečníku se mohou vyskytovat kožní výrůstky. Crohnova choroba postihuje kteroukoliv část trávicí trubice, typické je, že se postižené části sliznice střídají se zdravou sliznicí. K diagnostice se využívá biopsie – odebrání vzorku tlustého střeva a rentgen. K léčbě se následně používají léčiva vázaná na lékařský předpis.

Další častou chorobou střev je ulcerózní kolitida (chronický zánět tlustého střeva s ulceracemi). Příznakem ulcerózní kolitidy je především intenzivní průjem (s krví i bez krve) spojený s bolestmi břicha. Nemoc postihuje vždy konečník a šíří se na různě rozsáhlou část tlustého střeva. Diagnóza bývá stanovena na základě vyšetření stolice, kolonoskopie nebo zobrazovacích metod jako je CT nebo rentgen. Dieta při zánětu tlustého střeva obsahuje lehce stravitelné potraviny a vyšší obsah bílkovin.

Zejména při ulcerózní kolitidě, která se projevuje příměsí krve ve stolici, je nutné správně léčit, protože se v podstatě jedná o prekancerózu, která může lehce přejít v závažnější onemocnění.

Endiaron v současnosti není dostupný. Jediné léčivo, které působí v podstatě dezinfekčním účinkem na střeva je na recept vázaný Ercefuryl.

Ostatní volně prodejná léčiva, jako je např. Enditril nebo Imodium působí jiným mechanismem a jsou primárně určena k zastavení průjmu.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiPéče o těloMočové cestyNervový systémMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyOmega 3-6-9Vitamin DDiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportDotaz na lékárnyOběhový systémDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy