Zpět do poradny
Dotaz z 20. 4. 2024
Dceři bylo ucho propíchnuté a od té doby na něj neslyší. Co s tím?
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

Propíchnutí ušního bubínku se provádí v případě pokročilého stádia zánětu, kdy je již přítomná horečka a silná bolest. Při propíchnutí bubínku lékařem dojde k rychlému odtoku nahromaděné tekutiny, ranka se pak sama zacelí a bubínek srůstá bez jizvy (toto zacelení může nějakou dobu trvat, obecně se uvádí týden -14 dní). Ucho s propíchnutým nebo prasklým bubínkem je třeba chránit před vodou. Nic do něj nekapat, nekoupat se ani se nepotápět. Do ucha tedy v tento moment nepřipadá v úvahu žádný přípravek.

Určitou úlevu by vzhledem ke spojení ucha Eustachovou trubicí s nosohltanem mohly poskytovat kapky na uvolnění nosu (kapané do nosu). Výběr kapek se řídí věkem dítěte, viz kategorie dětské nosní kapky.

Důležitá je odolnost organismu proti virům způsobující nachlazení a rýmu, aby se předcházelo opakovaným zánětům. Je třeba posilovat imunitu, dodržovat správnou životosprávou. Na pomoc při posílení imunity je u dětí a rodičů oblíbený Rakytníček nebo Imunoglukan Sirup.

Pokud se vyskytne nachlazení, pak je vhodné hned použít sprej s dekongestivem a konvičku určenou k proplachům dutin (rovněž pravidelně smrkat, tak aby dutiny zůstaly průchozí). Konvička existuje ve variantách pro dospělé a pro děti (Rhino Horn). U malých dětí je vhodné použít odsávačku na ucpaný nos, např. (Elektrická odsávačka nosních hlenů).

Pokud se ani po týdnu - 14 dnech nebude alespoň částečně lepšit sluch, případně pokud se přidají další příznaky typu horečka, únava, bolesti, pak navštivte co nejdříve lékaře.

Děkuji za dotaz,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíZažíváníKůžeInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiMočové cestyNervový systémPéče o těloMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyVitamin DOmega 3-6-9DiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportDotaz na lékárnyOběhový systémDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy