Zpět do poradny
Dotaz z 14. 10. 2024
Dobrý den, před dvěmi lety jsem podstoupila turbinoplastiku a operaci jazykové mandle kvůli chrápání. Od té doby jsem nonstop zahleněná, po ránu kašlu, chraptím a chrápu ještě víc. Nachlazená nejsem a hleny musím obtížným chrchláním dostat z krku ven, jsou husté a lepkavé. Byla jsem na ORL a tam mi paní doktorka řekla, že je to věkem ( je mi 55 let ) a že se bát nemusím, že tam rakovinu nemám. A že si na to musím zvyknout. Ale na tohle se zvyknout nedá. Prosím poradíte mi, na koho se mám obrátit? Moc děkuji.

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Jana Krejcarová

Dobrý den,

neinfekční zahlenění může mít vícero příčin. Tvorba hlenu může souviset s podrážděním sliznic. Důležitým opatřením je dostatečný příjem tekutin, omezení konzumace kávy a alkoholu, eliminace pobytu v prostorech se suchým vzduchem, kouřem či smogem. Pokud se zahlenění objevuje více po jídle, může jít o alergickou příčinu (objevuje se u laktózové intolerance). Dalšími možnostmi mohou být chronická onemocnění dýchacích cest, astma, alergie i refluxní choroba jícnu.

Pokud Vám ORL lékařka řekla, že je vše v pořádku, ale Vy se tak necítíte, doporučila bych Vám vyhledat druhý názor. Můžete se obrátit na alergologii/imunologii. V případě refluxu by bylo vhodné vyšetření na gastroenterologii. Další možností je navštívit plicního lékaře, aby posoudil, zda není problém v dýchacím systému. A další návaznou variantou, kterou ale nelze opomenout, vzhledem k zákroku, který jste podstoupila, je i konzultace s fyzioterapeutem (pokud se nějaký ve Vašem okolí vyskytuje).

Než naleznete přesnou příčinu, můžete tvorbu hlenu zmírnit některým z volně prodejných přípravků - ProspanKalobaBiotussil (bohužel nyní nedostupný),Erdoherbal.

Hezký den,

S pozdravem 

Jana Krejcarová 

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy