Zpět do poradny
Dotaz z 19. 11. 2024
dobrý den, nyní budu vysazovat antikoncepci, se snahou otěhotnět, jsem ve vyšším věku 37 let a zatím nemám žádné dítě. Jsem zdravá po gynekologické stránce, jen bych chtěla poradit , nějaké vitamíny či doplňky stravy, které by mě pomohly vrátit tělo do normálu po vysazení HA, muzeze mi poradit, zda by se hodíl mamavit, nebo mimistar či jiný přípravek ? zda se tyto doplňky dají kombinovat s kontryhelem? Prosím o cennou radu a předem děkuji
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Jana Krejcarová

Dobrý den,

vysazení antikoncepce je někdy doprovázené řadou nepříjemných účinků a většinou tělo potřebuje nějaký ten čas než se vše srovná a případně se podaří ženě otěhotnět. Je důležité věnovat pozornost správné výživě a případně vyzkoušet některé z podpůrných doplňků stravy. 

Při plánování těhotenství je důležitá zejména kyselina listová, která pomáhá předcházet vrozeným vadám, doporučená dávka je 400 - 800 mcg. Doplnit ji můžete samostatně (B9 GalmedElasti-Q) nebo prostřednictvím komplexních těhotenských vitamínu (Mimistar, MamavitFemibion)

Po vysazení antikoncepce lze užívat hořčík (Magne B6MOVit, Magnerot) a kontryhel, které napomohou s obnovením hormonální rovnováhy. Hořčík navíc tělo povzbudí a sníží možnou únavu.  

Kromě kyseliny listové jsou samozřejmě důležité i další vitamíny a minerály (např. vitaminy B-komplexu, vitamín D, jód, železo, zinek), antioxidant Koenzym Q10, Omega 3, které mohou podpořit vaši plodnost a celkové zdraví reprodukčního systému. 

Myo-inositol (obsažený v Mimistar, Inofolic), bývá propagován pro svůj pozitivní vliv na plodnost, zejména u žen s PCOS (syndrom polycystických vaječníků).

Osobně bych vám tedy doporučila užívat některý z komplexních vitamínů (ať již zmíněný Mimistar, Mamavit nebo Femibion aj.) a k tomu přidat kontryhel a hořčík. Případně pak nějaké omega-3 mastné kyseliny, pokud je vaše strava (dostatek ryb, semen, ořechů) neobsahuje. Neopomenout zdravý jídelníček a dostatek pohybu, který nám může pomoct se vypořádat se stresem. Vše samozřejmě můžete konzultovat i s vaším gynekologickým lékařem. 

Přeji ať se otěhotnění brzy podaří,

hezký den,

Jana Krejcarová

 

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy