Zpět do poradny
Dotaz z 16. 3. 2024

vřed na kuži

DermokosmetikaLéky
koupila sem si ichtoxyl pomužemi na kožni vřed
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

Ichtoxyl obsahuje léčivou látku ichthamol a ten působí protisvědivě, protizánětlivě, snižuje tvorbu mazu, má dezinfekční účinek, zvyšuje kožní prokrvení a urychluje hojení.

Užívá se zevně na kůži k místní léčbě kožních onemocnění. Má schválenou indikaci na léčbu proleženin (tím pádem pro léčbu tlakového vředu).

Používá se dále např. na ekzém - i na některé formy mikrobiálního ekzému, ekzému prsních bradavek, při hnisavých kožních onemocněních (folikulitidách, furunklech - někdy nazývaný vřed, karbunklech, úporném impetigu, při bakteriálních infekcích kůže, při pyodermii apod.), dále pak při infikovaných plísňových onemocněních, u omrzlin, u počínajícího nežitu a při trudovitosti.

Dávkování je individuální, obvykle se mast nanáší v tenké vrstvě 2 – 3x denně na postižená místa. Délka léčby je různá, v závislosti na druhu, rozsahu a rychlosti hojení onemocnění.

Mast je nejvhodnější nanést na sterilní gázu, přiložit na postiženou plochu a obvázat obvazem (viz sterilní gáza).

Důležité je zabránit průniku bakterií do rány, lékař léčbu doplní zpravidla antibiotiky. Někdy je vhodné léčbu doplnit i léky proti bolesti, např. Paralennebo přípravky pro klidný spánek jako např. Neospan Melatonin. Pokud se rána dostatečně nehojí a nereaguje na standardní ani antimikrobiální léčbu, provádí lékař čištění rány.

Brzké uzdravení,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuKojeníPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyNespavostRegeneraceNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Dotaz z 24. 4. 2025

Krev a hlen ve stolici

LékyZažíváníŽíly a cévy

Dobrý den,
už delší dobou trpím střídaním pravidelnosti stolice, nikdy jsem tomu nevkládal takovou pozornost, až do posledních dnů. Jak jsem již řekl, stolice není pravidelná a taktéž to doprovází časté nadýmání a bolestivý odchod větrů, celkově občasná bolest břicha, opakující se hlavně ráno. Dnes jsem byl na záchodě a ve stolici jsem vypozoroval krvavou žilku něčeho červeného, nejspíš krve, hned vedle krve se nacházel hlen, který byl jasný a zřetelný. Nevíte co by to nejspíše mohlo být? Na internetu jsem našel nespočet článků o rakovině tlustého střeva a nabyl jsem strachu. Budu moc rád za případnou odpověď, moc by mě uklidnilo když budu vědět, na čem bych zhruba mohl být, Díky.

zobrazit odpověď

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy