Zpět do poradny
Dotaz z 5. 3. 2024
Dobrý den, užívám na depresi Venlafaxin 150 /1-0-0/ a 75 /0-1-0/. Účinek velmi malý. V letáku je napsáno, že má zvýšit serotonin a noradrenalin. Přičemž serotonin mám z laboratoře zjištěný pod spodní hranicí ale noradrenalinu P nad horní hranicí. Prosím o radu, jestli, podle vás, není vhodnější lék. Je mně 75 roků a trápím se s endogenní depresí už 25 roků.
Děkuji předem za odpověď. Macháčková
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

princip výběru léčiv na depresi nefunguje podobně jako např. výběr léčiv na cukrovku, kde je nutné číselně sledovat hodnoty efektu léčiva. U deprese se léčivo vybírá tak, že se nejprve diagnostikuje samotná depresivní porucha a stanoví se, jaké další přidružené příznaky deprese má. Někdy se může vyskytovat s poruchou spánku, někdy naopak s nadměrnou spavostí. Někdy je přítomna nechuť k jídlu, snížená schopnost koncentrace, snadná únava. A právě podle těchto příznaků (a dále podle vhodnosti léčiva stran dalších onemocnění a další medikace) lékař vybere vhodné léčivo. Rozhodně, pokud efekt léku nevnímáte jako dostatečný, se vyplatí konzultovat s lékařem. Lékař se většinou snaží navýšit dávku již nasazeného léčiva a tím mnohdy dojde ke zlepšení. Někdy je třeba antidepresivum zaměnit za jiné a důraz je při výběru kladen právě na doprovodní příznaky depresivní poruchy. Např. v případě deprese s nespavostí lze nasadit Tritticco nebo Mirtazapin, v opačném případě např. přípravek Elicea. Venlafaxin je spíš aktivující antidepresivum a jeho maximální dávka se pohybuje i nad hranici 275 mg. Nicméně pak je otázkou jeho snášenlivost, ne každý ho ve vyšším dávkování snáší.

Někdy je možností i kombinace antidepresiv s různým mechanismem působení (např. Venlafaxin + Mirtazapin). Proberte možnosti se svým lékařem a jistě vám doporučí úpravu medikace. U deprese je dále obecně vhodné užívat Omega 3 mastné kyseliny. Rovněž přípravky s hořčíkem mohou částečně působit na některé příznaky onemocnění, z nich je pak dobré vybírat dobře rozpustný hořčík, např. Magnesium bisgycinát.

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy