Vápník: vše, co potřebujete vědět

Vitamíny a minerální látky jsou nutrienty, které lidské tělo potřebuje pro správnou funkci a zdraví. Lidé by měli přijímat tyto potřebné elementy vyváženou stravou, ačkoli pro některé skupiny lidí je vhodné užívat i doplňky stravy. Vápník je minerální látka, která podporuje zdravé kosti a zuby. Také hraje důležitou roli při srážení krve, pomáhá svalům se stahovat a reguluje srdeční rytmus a nervové funkce.

pilulka

Úvod

Vápník je nejrozšířenější minerální látka v těle. Lidé potřebují vápník k růstu a udržování silných kostí a 99% vápníku v těle je v kostech a zubech. Prvek také udržuje zdravou komunikaci mezi mozkem a ostatními částmi těla a podporuje pohyb svalů a kardiovaskulární systém.

 

Vápník se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, často je přidáván i do některých výrobků a k dispozici je také ve formě doplňků stravy.

 

Význam vápníku pro lidské zdraví

Vápník má v těle důležité funkce, mezi které patří:

Zdraví kostí

Asi 99% vápníku v lidském těle se nachází v kostech a zubech. Vápník je nezbytný pro vývoj, růst a udržování zdraví kostí. Vápník přispívá k vývoji kostí dětí během jejich růstu, v dospělosti zase vápník pomáhá udržovat zdraví kostí a zpomaluje ztrátu hustoty kostí, což je přirozená součást stárnutí. Ženám po menopauze mohou řídnout kosti rychleji než mužům nebo mladším jedincům a projevuje se u nich vyšší riziko vzniku osteoporózy.

Další funkce

Kromě toho, že vápník pomáhá budovat a udržovat silné kosti, vápník také podporuje správnou funkci srdce, svalů a nervů. Konzumace dostatečného množství vápníku může mít za následek nižší riziko vzniku onemocnění zahrnujících vysoký krevní tlak během těhotenství, nižší krevní tlak u mladých lidí, nižší krevní tlak u těch, jejichž matky konzumovaly dostatek vápníku během těhotenství, lepší hodnoty cholesterolu a nižší riziko kolorektálních adenomů (nerakovinný nádor).

Chemické a biologické charakteristiky vápníku

Role vápníku v biologických procesech:

Svalová kontrakce

Svalová kontrakce

Vápník pomáhá regulovat svalovou kontrakci. Když nerv stimuluje sval, tělo uvolňuje vápník. Vápník pomáhá bílkovinám ve svalech provádět kontrakci. Když tělo vytlačí ze svalů vápník, sval se uvolní.

Kardiovaskulární systém

Kardiovaskulární systém

Vápník má důležitou funkci při srážení krve. Proces srážení je složitý a má několik kroků, které zahrnují celou řadu chemických látek, včetně vápníku. 

 

Vápník má vliv na svalovou funkci, včetně udržování činnosti srdečního svalu. Minerál uvolňuje hladké svaly, které obklopují krevní cévy. Různé studie naznačují možnou souvislost mezi vysokou spotřebou vápníku a nižším krevním tlakem.

Přenos nervových signálů

Přenos nervových signálů

V nervových zakončeních se vápník podílí na procesu exocytózy, kdy dochází k uvolnění neurotransmiterů do synaptické štěrbiny. Když nervový impuls dorazí k nervovému zakončení, vápníkové ionty vstupují do buňky, spustí se fúze vezikul s neurotransmitery s buněčnou membránou a neurotransmitery se uvolní do synaptické štěrbiny.

Aktivace enzymů

Aktivace enzymů

Vápník je kofaktorem mnoha enzymů, přičemž mnoho enzymů nemůže efektivně pracovat bez této minerální látky. Tyto enzymy mohou ovlivnit proces syntézy, uvolňování nebo degradace neurotransmiterů, což ovlivňuje přenos signálů v nervovém systému.

Zdroje vápníku

Přírodní zdroje vápníku

Konzumace dostatečného množství vápníku z přírodních zdrojů je podstatná pro udržení fyzického zdraví. Lidé mohou získat vápník z řady potravin a nápojů, jako například:

  • mléčné výrobky (jogurt, mléko, sýr)
  • obohacené mléčné alternativy, jako je sójové mléko
  • rybí konzervy s kostmi (sardinky a losos)
  • tofu a další výrobky ze sóji
  • listová zelenina (brokolice, listy tuřínu, řeřicha, kadeřávek, špenát)
  • obilniny
  • džusy obohacené vápníkem
  • ořechy a semínka (mandle, para ořechy, sezam, mák, chia, slunečnicová a lněná semínka) 
  • luštěniny a zrna (fazole, cizrna, sójové boby, amarant, quinoa, oves, ječmen, žito, celozrnná pšenice)
  • kukuřičná mouka a kukuřičné tortilly
  • mořské řasy

Doplněk stravy a léky obsahující vápník

Doplňky stravy a léky obsahující vápník podporují zdraví a pevnost kostí a využívají se jako prevence nedostatku vápníku v těle. Některé formy doplňků vápníku jsou:

  • Vápníkové tablety či kapsle.
  • Vápníkový karbonát (obsahuje 40% elementárního vápníku) – karbonát je běžně dostupná a poměrně levná varianta. Měl by se užívat s jídlem, protože žaludeční kyselina pomáhá tělu ho vstřebávat.
  • Komplex Vápník, hořčík, zinek - vhodný komplex pro doplnění více minerálních látek.
  • Vápníkový citrát (obsahuje 21% elementárního vápníku) – citrát je vhodný pro lidi s trávicími problémy.
  • Vápníkový laktát (obsahuje 13% elementárního vápníku).
  • Vápníkový glukonát (obsahuje 9% elementárního vápníku).

Doporučený denní příjem a absorpce

Doporučená denní dávka vápníku pro optimální zdraví kostí a svalů může variabilně záviset na věku, pohlaví a životním stylu.

Pro dospělé osoby ve věku 19–50 let je obvykle doporučováno přijmout kolem 1000 mg vápníku denně, zatímco pro ženy nad 50 let a muže nad 70 let by měla být dávka zvýšena na 1200 mg denně. Těhotné a kojící ženy by měly brát kolem 1000 mg vápníku denně, aby podpořily zdravý vývoj kostí u svých dětí.

Doporučená horní hranice vápníku je 2 500 mg denně pro dospělé ve věku 19 až 50 let. Pro osoby ve věku 51 a více let je limit 1200 mg denně.

Faktory ovlivňující absorpci vápníku v těle

Existují faktory, které ovlivňují absorpci vápníků v těle. Mezi ně patří:

Věk

Vitamín D

Strava

Kondice střev

Hormony

Těhotenství a kojení

Léky

Věděli jste, že:

Některé živiny a léky mohou zvýšit potřebu vápníku, protože buď snižují vstřebávání vápníku ve střevě, nebo způsobují, že se více vápníku vylučuje močením. Mezi ně patří kortikosteroidy (prednizon), nadbytek sodíku v potravě, kyselina fosforová (nachází se například v limonádách), nadbytek alkoholu a oxaláty (oxalát neboli šťavelan vápenatý je organická sloučenina, která tvoří jehličkovité krystaly).

Vápník a zdraví kostí

Vztah mezi vápníkem a zdravím kostí

Vápník je důležitý pro zdraví kostí a prevenci osteoporózy (onemocnění způsobující oslabení kostí a zvýšené riziko zlomenin).

Mezi hlavní aspekty vztahu mezi vápníkem a zdravými kostmi patří: 

Stavební kámen kostí: Vápník je hlavní element tvořící základní stavební kámen kostí. Kosti obsahují přibližně 99% vápníku a fosforu, jež poskytují pevnost a stabilitu. 

Osteogeneze (tvorba kostí): Vápník je nezbytný pro proces osteogeneze. Během růstu a vývoje je obzvlášť důležitá správná hladina vápníku. 

Prevence osteoporózy: Nedostatek vápníku v těle může vést k oslabení kostí a zvýšení rizika osteoporózy, zejména u starších osob, jejichž schopnost absorpce vápníku může být kvůli věku nižší. 

Zpomalení úbytku kostní hmoty: Vápník může podpořit snížení úbytku kostní hmoty u žen po menopauze. 

Vápník a vitamín D: Vitamín D pomáhá absorbovat vápník z trávicího traktu. Nedostatek vitamínu D může snížit efektivitu vápníku. 

Fyzická aktivita: Kombinace dostatečného příjmu vápníku, vitamínu D a cvičení může efektivně přispět k prevenci osteoporózy. 

Dodržování doporučených denních dávek: Je důležité dodržovat doporučené denní dávky vápníku, zejména v období růstu, těhotenství a kojení, a také v pozdějším věku kvůli prevenci úbytku kostní hmoty. 

Stravovací návyky: Vyvážená strava bohatá na produkty obsahující vápník, třeba i v kombinaci s doplňky stravy, přispívá ke zdraví kostí.

Další nutrienty důležité pro zdraví kostí

Kromě vápníku jsou i další vitamíny a minerální látky důležité pro zdraví kostí, jako například: 

Vitamín D: Jak již bylo zmíněno výše, vitamín D pomáhá s absorpcí vápníku z trávicího traktu. Dále také pomáhá udržovat správnou hladinu vápníku a fosforu v krvi a podporuje tvorbu silných kostí. Vitamín D je možné získat i přírodním způsobem, a to vystavením se slunečnímu záření, ale lze jej také najít v potravinách či doplňcích stravy. 

Vitamín K: Vitamín K je důležitý pro syntézu osteokalcinu, což je protein klíčový pro usazování minerálů do kostí a chrupavek. Vitamín K obsahuje listová zelenina (špenát, brokolice) a také některé oleje.

Bor: Bor podporuje ukládání vápníku do kostí. Bor je obsažen v některých ořeších, ovoci a zelenině.

Vitamín A: Vitamín A je zásadní pro růst a obnovu kostních buněk. Je obsažen v mrkvi, batátech a listové zelenině

 

Fosfor: Fosfor je další minerál, který tvoří základní stavební kámen kostí a chrupavek. Spolu s vápníkem udržuje kostní integritu. Fosfor je obsažen v mase, mléčných výrobcích, ořeších a luštěninách

Magnézium: Magnézium neboli hořčík podporuje aktivaci enzymů, které jsou zapojeny do syntézy kostí, a je nezbytné pro udržení zdravé kostní hmoty. Magnezium je obsaženo v potravinách jakou jsou semena, ořechy, celozrnné obiloviny a zelenina

Vitamín C: Vitamín C napomáhá tvorbě kolagenu, který je zásadní pro silné kosti. Je obsažen v čerstvém ovoci, zelenině a bobulích. 

Vitamín B12: Vitamín B12 je klíčový pro tvorbu kostní dřeně a pro zdraví kostní tkáně. Je obsažen v živočišných produktech, jako jsou maso, ryby a mléčné výrobky.

Vápník a další zdravotní aspekty

Vápník figuruje v některých biologických procesech v těle a může ovlivnit různé aspekty zdraví, například krevní tlak, prevenci rakoviny a další. 

 

Vliv vápníku na krevní tlak, prevenci rakoviny, a další zdravotní stavy

  • Vliv na krevní tlak: Vápník může pomoci udržet zdravý krevní tlak a pomáhá v kontrakci svalů. Avšak krevní tlak je komplexní a může být ovlivněn dalšími faktory (příjem sodíku).
  • Prevence rakoviny: Vápník může ovlivnit nekontrolovaný růst buněk, což je jedním z charakteris­tických znaků rakoviny.
  • Svalová funkce a srdeční rytmus: Vápník figuruje v průběhu svalové kontrakce, včetně svalů srdce. Zdravá hladina vápníku je důležitá pro udržení normální svalové funkce a srdečního rytmu.
  • Zdraví kostí a prevence osteoporózy: Vápník je nezbytným stavebním prvkem kostí a podporuje zdraví kostí a prevenci osteoporózy.
  • Srážlivost krve: Nedostatek vápníku může vést k potenciálně vážným problémům srážlivosti krve.
  • Nervový systém: Vápník má důležitou funkci při přenosu nervových signálů a podporuje funkci nervového systému.

Možné riziko nadměrného příjmu vápníku

Vápník obsažený v potravinách je obecně bezpečný, avšak je vhodné zdůraznit, že nadměrný příjem vápníku neposkytuje zvýšenou kostní ochranu. Doplňky stravy s obsahem vápníku a potraviny obohacené o vápník mohou mít více tohoto minerálu, než je vhodné. Je rozumné kontrolovat etikety potravin a doplňků stravy, aby se nepřekročil doporučený denní limit, jelikož nadměrné množství vápníku může vést k různým problémům.

 

Nadměrné množství vápníku v krvi se nazývá hyperkalcémie. Horní limit pro vápník je 2 500 mg denně z potravin a doplňků stravy. Osoby starší 50 let by neměli užívat více než 2 000 mg denně, zejména z doplňků stravy, protože to může zvýšit riziko ledvinových kamenů, rakoviny prostaty a zácpy. U některých lidí se může v dlouhodobě vysokých dávkách vápník hromadit v cévách a způsobit srdeční problémy. Vápník může blokovat vstřebávání dalších minerálů, jako je železo a zinek.

 

 

Příznaky hyperkalcémie: sla­bost, únava, nevolnost, zvracení, dušnost, bolest na hrudi, palpitace srdce, nepravidelná srdeční frekvence.

Praktické rady pro zlepšení příjmu vápníku

Jak zařadit vápník do každodenní stravy

Ideální je kombinace různých zdrojů vápníku a sledování celkového příjmu tohoto minerálu. Je důležité myslet také na absorpci vápníku, kterou podporuje vitamín D. Pro vyšší efektivitu vápníků je doporučené omezit příjem kofeinu a sodíku, které mohou zvýšit ztrátu vápníku z těla.

 

Produkty bohaté na vápník:

Mléčné výrobky

Tofu a sójové produkty

Listová zelenina

Ryby (s měkkými kostmi)

Ořechy a semínka

Obiloviny obohacené vápníkem

Ovoce (pomeranče, fíky)

Bylinky (bazalka)

Vápník v pitné vodě

Doplňky stravy

Rady pro lidi s intolerancí laktózy nebo jinými dietními omezeními

Mléčné výrobky mají vysoký podíl vápníku, nicméně i osoby s intolerancí laktózy a dalšími dietními omezeními mohou stále dosáhnout dostatečného příjmu vápníku. Zde jsou některé tipy:

Alternativa mléčných výrobků

Pro lidi s intolerancí existuje mnoho alternativních produktů vyrobených z mandlového, sójového, ovesného nebo rýžového mléka. Mnoho z těchto výrobků je obohaceno vápníkem.

Ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vápníku

Například fíky, pomeranče, brokolice a kel.

Obohacené potraviny a nápoje

Některé cereálie, džusy a rostlinné nápoje mohou být obohaceny o vápník.

Přidání ořechů a semínek do stravy

 Ořechy (mandle) a semínka (chia nebo sezam), jsou dobrým zdrojem vápníku. Můžete je přidat do kaše, smoothie či při pečení.

Pitný režim

Udržujte pitný režim, protože to může podpořit celkové zdraví a vstřebávání živin.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Děti do jednoho roku by měly přijmout denně zhruba 400 mg vápníku, skupina dětí ve věku 1–10 let 600–900 mg. Dlouhodobý nedostatek vápníku v dětském jídelníčku se projevuje například nízkým vzrůstem nebo vyšší kazivostí zubů. Vápník je klíčový pro správný růst a vývoj. Lépe využitelný je pak vápník z potravin živočišného původu, některé látky obsažené v rostlinách omezují vstřebávání vápníku. Z potravin živočišného původu dokáže naše tělo využít až 40 % obsaženého vápníku, z rostlinné stravy je to pak třeba jen 5 %. Pro představu jeden litr mléka obsahuje zhruba 1220 mg vápníku.“

Závěr

Shrnutí důležitosti vápníku pro lidské zdraví

Vápník je prvek nezbytný pro správný vývoj, růst a udržení silných kostí a zubů. Kromě toho má vápník vliv na svalovou kontrakci, srážení krve a přenos nervových signálů. Důležitost vápníku je nepopiratelná, a to nejen v mládí, ale i v pokročilejším věku, kdy je vyšší riziko vzniku osteoporózy. 

 

Pro dosažení vhodného příjmu vápníku je vhodné začlenit různorodé potraviny s obsahem vápníku do stravy a případně sáhnout po doplňcích stravy. Je však nutné být obezřetný, aby se předešlo rizikům spojeným s nadměrným množstvím vápníku v těle, který může způsobit nežádoucí zdravotní komplikace. 

 

Závěrečné myšlenky a doporučení pro čtenáře

Vhodný příjem vápníku je klíčový pro zdraví kostí, prevenci onemocnění a udržení celkové kondice. Nezapomínejte však na konzultaci s výživovým odborníkem či lékařem, zejména pokud máte zvláštní potřeby či zdravotní problémy. Konzultace zajistí efektivní řešení a jídelníček odpovídající individuálním potřebám.

 

Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy (své, či u svých dětí) se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

Zdroje

https://www.nhs­.uk/condition­s/vitamins-and-minerals/calcium/

https://www.hsph­.harvard.edu/nu­tritionsource/cal­cium/

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/248958#­_noHeaderPrefi­xedContent

https://www.ma­yoclinic.org/he­althy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/calcium-supplements/art-20047097

https://www.bra­infacts.org/bra­in-anatomy-and-function/genes-and-molecules/2020/ne­urons-run-on-calcium-022020

https://uwyoex­tension.org/uw­nutrition/new­sletters/calci­um

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.