Dobrý den,
vyčerpání a únava jsou nespecifické příznaky a vyskytují se u většiny onemocnění. Nemusí být nutně příznak nemoci, někdy je to příznak špatně nastaveného životního stylu - zejm. životosprávy. Úprava životosprávy by mohla předcházet léčbě v každém případě, takže lze doporučit dostatečnou fyzickou aktivitu (pokud je možná, pak alespoň 3-4x denně po dobu 30 minut, dostatečný příjem tekutin (2-2,5 litru vody denně), dostatek vlákniny, ovoce, zeleniny a vyhýbání se, příp. managment stresu.
Časté zapomínání už je o něco specifičtější příznak a v kombinaci s únavou a vyčerpáním lze usuzovat, že by se mohlo jednat o formu úzkostné nebo depresivní poruchy. Pro úzkostné poruchy (zejm. pro generalizovanou úzkostnou poruchu) je charakteristická únava, vyčerpání, poruchy spánku, časté opakované obavy - ve frekvenci, která již zasahuje do běžných denních činností + další příznaky typu (bolesti hlavy, nevolnost, bolest zad a spoustu dalších).
Pokud by se jednalo o depresivní poruchu, pak by se kromě výše zmíněných příznaků mohly vyskytnout i poruchy nálady - častá plačtivost, nedostatečná motivace, nedostatek potěšení z činností, které dříve dělaly radost a další příznaky.
U těchto poruch bývá typické, že se jejich neléčený průběh táhne i několik let.
Zvažte sama nebo lépe se svým lékařem, zda by se nemohlo o něco takového jednat a následně je třeba postupovat dále. Ideální léčbou je pak kombinace psychoterapie s léčivy, případně psychoterapie samotná udělá také velký kus práce.
Samozřejmě je možné, že se o výše uvedené poruchy nejedná a na vině je něco jiného, je třeba vzít v úvahu více informací.
Pokud by se nejednalo o výše zmíněné poruchy, lze doporučit několik přípravků na posílení mozkových funkcí (zejm. paměti a pozornosti). Jedním z nich je např. Piracetam. Piracetam je lék, který se používá ke zlepšení mozkových funkcí (nootropikum). Piracetam se používá k léčbě příznaků chronického zhoršení funkcí mozku u dospělých.
Dále lze na stránkách vybírat v kategorii Poruchy paměti.
Z mnoha dalších přípravků lze zdůraznit ještě přípravky s obsahem Ginkgo Biloba. Jedním z nich je Tanakan. Doporučené dávkování 120 mg = 3 tablety denně, tuto dávku rozdělte případně do několika podání během dne (např. ráno, v poledne a večer).
Je důležité upozornit, že v případě Piracetamu je vhodné jeho dávkování v denních hodinách (nikoliv večer z důvodu možného narušení spánku). Co se týče přípravků s obsahem Ginkgo Biloba - u těch je třeba mít na paměti, že mohou zesilovat účinky léků na ředění krve (kyselina acetylsalicylová, warfarin a další).
Mějte hezký den,
Pavel Horký
Dobrý den, zhruba cca dva týdny mě pobolívá v levé části břicha - u žeber pod prsem. Je to nejčastěji když sedím, je to jako kdybych si něco přiskřípla, taková někdy tlumená a někdy ostřejší bolest. mám i pocit, že tam mám tu čast trochu oteklou. Není to však z vnitřní strany, ale ze vnější strany žeber. Děkuji
Dobrý den , včera jsem byla u právnického doktora který mi zjistil že mám svrab včera večer po sprchování jsem se namazala mastí proti svrabu dnes jsem se namazala taky, zajímá mě kdy to ustoupí a kdy se vyléčim cítím stále slabé šimrani proti svědění jsem dostala diazepan
zobrazit odpověďDobrý den,
už delší dobou trpím střídaním pravidelnosti stolice, nikdy jsem tomu nevkládal takovou pozornost, až do posledních dnů. Jak jsem již řekl, stolice není pravidelná a taktéž to doprovází časté nadýmání a bolestivý odchod větrů, celkově občasná bolest břicha, opakující se hlavně ráno. Dnes jsem byl na záchodě a ve stolici jsem vypozoroval krvavou žilku něčeho červeného, nejspíš krve, hned vedle krve se nacházel hlen, který byl jasný a zřetelný. Nevíte co by to nejspíše mohlo být? Na internetu jsem našel nespočet článků o rakovině tlustého střeva a nabyl jsem strachu. Budu moc rád za případnou odpověď, moc by mě uklidnilo když budu vědět, na čem bych zhruba mohl být, Díky.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.