Zpět do poradny
Dotaz z 7. 4. 2024
Dobrý den,
každým rokem je to horší jsem vyčerpána unavena. Více se cítím prázdná v hlavě a často zapominam. Nemůže to byt začínající příznak něčeho? Je mi ale 26 let zda se mi divne ze by v tolika letech se začalo něco objevovat. Dekuji nekourim ani nepiju jsem stihla.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

vyčerpání a únava jsou nespecifické příznaky a vyskytují se u většiny onemocnění. Nemusí být nutně příznak nemoci, někdy je to příznak špatně nastaveného životního stylu - zejm. životosprávy. Úprava životosprávy by mohla předcházet léčbě v každém případě, takže lze doporučit dostatečnou fyzickou aktivitu (pokud je možná, pak alespoň 3-4x denně po dobu 30 minut, dostatečný příjem tekutin (2-2,5 litru vody denně), dostatek vlákniny, ovoce, zeleniny a vyhýbání se, příp. managment stresu.

Časté zapomínání už je o něco specifičtější příznak a v kombinaci s únavou a vyčerpáním lze usuzovat, že by se mohlo jednat o formu úzkostné nebo depresivní poruchy. Pro úzkostné poruchy (zejm. pro generalizovanou úzkostnou poruchu) je charakteristická únava, vyčerpání, poruchy spánku, časté opakované obavy - ve frekvenci, která již zasahuje do běžných denních činností + další příznaky typu (bolesti hlavy, nevolnost, bolest zad a spoustu dalších).

Pokud by se jednalo o depresivní poruchu, pak by se kromě výše zmíněných příznaků mohly vyskytnout i poruchy nálady - častá plačtivost, nedostatečná motivace, nedostatek potěšení z činností, které dříve dělaly radost a další příznaky.

U těchto poruch bývá typické, že se jejich neléčený průběh táhne i několik let.

Zvažte sama nebo lépe se svým lékařem, zda by se nemohlo o něco takového jednat a následně je třeba postupovat dále. Ideální léčbou je pak kombinace psychoterapie s léčivy, případně psychoterapie samotná udělá také velký kus práce.

Samozřejmě je možné, že se o výše uvedené poruchy nejedná a na vině je něco jiného, je třeba vzít v úvahu více informací.

Pokud by se nejednalo o výše zmíněné poruchy, lze doporučit několik přípravků na posílení mozkových funkcí (zejm. paměti a pozornosti). Jedním z nich je např. Piracetam. Piracetam je lék, který se používá ke zlepšení mozkových funkcí (nootropikum). Piracetam se používá k léčbě příznaků chronického zhoršení funkcí mozku u dospělých.

Dále lze na stránkách vybírat v kategorii Poruchy paměti.

Z mnoha dalších přípravků lze zdůraznit ještě přípravky s obsahem Ginkgo Biloba. Jedním z nich je Tanakan. Doporučené dávkování 120 mg = 3 tablety denně, tuto dávku rozdělte případně do několika podání během dne (např. ráno, v poledne a večer).

Je důležité upozornit, že v případě Piracetamu je vhodné jeho dávkování v denních hodinách (nikoliv večer z důvodu možného narušení spánku). Co se týče přípravků s obsahem Ginkgo Biloba - u těch je třeba mít na paměti, že mohou zesilovat účinky léků na ředění krve (kyselina acetylsalicylová, warfarin a další).

Mějte hezký den,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuKojeníPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyNespavostRegeneraceNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Dotaz z 24. 4. 2025

Krev a hlen ve stolici

LékyZažíváníŽíly a cévy

Dobrý den,
už delší dobou trpím střídaním pravidelnosti stolice, nikdy jsem tomu nevkládal takovou pozornost, až do posledních dnů. Jak jsem již řekl, stolice není pravidelná a taktéž to doprovází časté nadýmání a bolestivý odchod větrů, celkově občasná bolest břicha, opakující se hlavně ráno. Dnes jsem byl na záchodě a ve stolici jsem vypozoroval krvavou žilku něčeho červeného, nejspíš krve, hned vedle krve se nacházel hlen, který byl jasný a zřetelný. Nevíte co by to nejspíše mohlo být? Na internetu jsem našel nespočet článků o rakovině tlustého střeva a nabyl jsem strachu. Budu moc rád za případnou odpověď, moc by mě uklidnilo když budu vědět, na čem bych zhruba mohl být, Díky.

zobrazit odpověď

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy