Zpět do poradny
Dotaz z 26. 2. 2025
Dobrý den,
Lze rozeznat klasický rtuťový a bezrtuťový teploměr?
Teploměr jsme rozbily v koupelně, uklidili jako rtuťový. Může jeden rtuťový teploměr způsobit nějaké potíže?Nevíme, jestli se jednalo o rtuťový.
Moc děkuji za odpověď.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

klasický rtuťový a bez rtuťový teploměr lze rozeznat podle několika znaků. Rtuťový teploměr má uvnitř stříbřitě lesklou kapalinu (rtuť). Bez rtuťové teploměry obsahují buď alkohol a kapalina je zabarvena do modra, červena nebo zelena. Anebo obsahují slitinu galia, která má podobnou barvu jako rtuť.

Starší rtuťové teploměry bývaly celoskleněné a neobsahovaly označení „bez rtuti“. Novější bez rtuťové teploměry mají často označení „mercury-free“ nebo symbol přeškrtnutého Hg.

Pokud byl teploměr rtuťový, budete nacházet drobné šedé a lesklé kuličky rtuti, které se mohou shlukovat a kutálet. Pokud kapalina neudržuje kuličkovou formu a spíše se roztéká, nejde o rtuť.

Jeden rozbitý rtuťový teploměr obvykle nepředstavuje vážné riziko, pokud byla rtuť správně uklizena. Nebezpečná je především dlouhodobá inhalace výparů. Doporučuji větrat, kuličky rtuti sebrat pomocí lepící pásky nebo smetáčku na papír a uložit do uzavíratelné nádoby (nedoporučuje se kuličky vysávat). Nepoužívejte na úklid čističe na bázi chlóru.

Pokud si nejste jisti, že šlo o rtuťový teploměr, ale už jste prostor vyvětrali a uklidili, riziko je minimální. Existuje celá řada teploměrů od těch klasických, které se vkládají do podpaží, přes digitální až po infračervené (velmi dobrá značka je TrueLife, které jsou bezkontaktní.

S pozdravem Pavel Horký.

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy