Japonská encefalitida: nebezpečné riziko na cestách do Asie

Japonská encefalitida je virové onemocnění v některých částech Asie a západního Pacifiku, které pro turisty představuje vážnou hrozbu. Přenáší ji komáři a může vést až k vážným neurologickým komplikacím, podobně jako naše klíšťová encefalitida. Podívejme se, jak se lze bránit.

 

Obsah

  1. Přenos a výskyt
  2. Příznaky japonské encefalitidy
  3. Diagnostika
  4. Léčba
  5. Prevence a očkování
  6. Dopady na zdraví a společnost
  7. Budoucí výzvy a výzkum
  8. Závěr
  9. Zdroje
pilulka
pilulka

Přenos a výskyt

Virus japonské encefalitidy je primárně přenášen komáry rodu Culex. Nejedná se o nějakého specifického „japonského komára“, tento rod žije i u nás. Rozdíl je v tom, že v rizikových oblastech tito komáři sají krev ptáků a prasat infikovaných nebezpečným virem, který následně přenášejí na lidi.

Virus primárně postihuje centrální nervový systém a může způsobit až zánět mozku (encefalitidu). Onemocnění se vyskytuje hlavně ve východní a jihovýchodní Asii, na Dálném Východě a také třeba na australských ostrovech.

Nejvyšší riziko výskytu je během letních měsíců a na počátku podzimu, kdy je aktivita komárů nejvyšší, a obecně ve venkovských oblastech. V České republice je výskyt tohoto onemocnění velmi sporadický, jedná se pouze o jednotlivá importovaná onemocnění. 

Příznaky japonské enecefalitidy

Příznaky japonské encefalitidy se mohou výrazně lišit, od mírných až po velmi vážné. Těžší průběh onemocnění se vyskytuje u turistů cestujících do endemických oblastí a u malých dětí žijících v daných oblastech. Některé z nejčastějších příznaků zahrnují:
 

  • Horečka
  • Bolest hlavy
  • Neurologické příznaky – Zmatenost, změny v chování, křeče a možná paralýza, poruchy řeči. Až 25 % nemocných upadá do kómatu.
  • Zvracení
  • Nevolnost
  • Ztuhlost krku – Obtížnost při ohýbání hlavy vpřed.
  • Únava
     

Onemocnění může mít vleklý průběh trvající i několik měsíců. V některých případech může japonská encefalitida vést k vážným komplikacím, jako je trvalé neurologické poškození nebo dokonce smrt. 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Pokud se chystáte navštívit země s výskytem japonské encefalitidy je velmi důležitá prevence. Prevence spočívá v ochraně před poštípáním komáry – moskytiéry, repelenty, dlouhé nohavice a rukávy na oblečení.

Dále je v České republice dostupné očkování proti tomuto onemocnění, druhá dávka očkování se podává 28 dní po první a nejpozději 10 dní před plánovanou cestou. Toto onemocnění je nebezpečné primárně pro turisty a malé děti, u dospělých osob žijících v endemické oblasti bývá onemocnění mírné.

Pokud jste cestovali do endemických oblastí a objeví se u vás příznaky jako je únava, zvracení, vysoká horečka až neurologické změny, ihned kontaktujte lékaře.“

Diagnostika

Diagnostika japonské encefalitidy zahrnuje vyhodnocení klinických příznaků, cestovní anamnézy a laboratorních testů. Klíčovým testem je zde detekce IgM protilátek proti viru japonské encefalitidy v krvi nebo mozkomíšním moku.

Kromě toho může být použito zobrazovacích metod, jako je magnetická rezonance (MRI) nebo počítačová tomografie (CT) k posouzení rozsahu a povahy mozkového zánětu.

Léčba

Specifická antivirová léčba pro japonskou encefalitidu neexistuje. Léčba se zaměřuje na mírnění příznaků a podporu vitálních funkcí. To může zahrnovat hospitalizaci, podávání tekutin, léčbu bolesti a zánětu. V těžkých případech i podporu dýchání a jiných životně důležitých funkcí.

Pro pacienty s těžkými příznaky nebo komplikacemi může být zapotřebí rehabilitační terapie pro obnovu motorických a kognitivních funkcí. Důležitá je také psychosociální podpora pro pacienty a jejich rodiny.

Prevence a očkování

Prevence japonské encefalitidy spočívá především v ochraně proti kousnutí komárů a očkování. Cestovatelům do endemických oblastí se doporučuje používání repelentů, nošení dlouhých rukávů a kalhot, a také spaní pod moskytiérami nebo v klimatizovaných místnostech.

Očkování proti japonské encefalitidě je nejúčinnějším způsobem prevence a je doporučeno pro osoby, které cestují nebo žijí v oblastech s vysokým rizikem výskytu onemocnění, zejména pokud budou vystaveni venkovním aktivitám. Je důležité, aby bylo očkování provedeno dostatečně dlouho před odjezdem, aby se zajistila úplná imunita.

Očkovací schéma je dvoudávkové, kdy se druhá dávka aplikuje 28 dní od první a měla by se aplikovat nejpozději 10 dní před odletem – ideálně se tak nechte očkovat s předstihem alespoň 2 měsíců. Další posilující dávka se aplikuje za 12–24 měsíců. Lze očkovat i děti od 2 měsíců věku. 

Dopady na zdraví a společnost

Japonská encefalitida má významný dopad na veřejné zdraví, zejména v rurálních oblastech Asie, kde se nejčastěji vyskytuje. Toto onemocnění může vést k vážným neurologickým poškozením a v extrémních případech k smrti. Ekonomické náklady spojené s léčbou a dlouhodobou péčí o pacienty s těžkými komplikacemi jsou tedy významné.

Navíc v oblastech s vysokým rizikem japonské encefalitidy může strach z onemocnění ovlivnit turismus a místní ekonomiku.

Budoucí výzvy a výzkum

Navzdory pokrokům v prevenci a léčbě japonské encefalitidy stále ještě zůstávají mnohé výzvy, zejména ve vývoji účinnějších očkovacích látek a léčebných metod. Výzkum se zaměřuje na lepší pochopení patogeneze viru a jeho interakcí s hostitelem, což může vést k novým terapeutickým přístupům. 

Mezinárodní spolupráce a sdílení informací jsou nezbytné pro účinný boj proti této nemoci, zejména v kontextu globalizace a klimatických změn, které mohou ovlivnit rozšíření komárů a viru i do dalších oblastí.

Závěr

Japonská encefalitida představuje vážnou hrozbu pro veřejné zdraví v mnoha asijských zemích. Díky včasnému očkování, efektivním strategiím prevence a zlepšením v diagnostice a léčbě může být riziko tohoto onemocnění významně sníženo. Pokračující výzkum a mezinárodní spolupráce jsou nezbytné pro překonání výzev spojených s japonskou encefalitidou a ochranu zdraví lidí v ohrožených oblastech.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.who­.int/news-room/fact-sheets/detail/ja­panese-encephalitis

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/japanese-encephalitis

https://www.cdc­.gov/japanese­encephalitis/in­dex.html

https://emedi­cine.medscape­.com/article/233802-overview?form=fpf

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK470423/

https://www.he­althdirect.gov­.au/japanese-encephalitis

https://www.nzip­.cz/clanek/56-japonska-encefalitida

https://szu.cz/wp-content/upload­s/2023/02/Japon­ska_encefaliti­da_zakl_infor­mace.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.