Zpět do poradny
Dotaz z 24. 5. 2024
Dobry den, jmenuji se nicol a je mi 15 let strasne casto nekdy i kazdy den mivam spankove paralyzy sverila jsem se s tim babicce a hledali v knizkach na internetu a nemohly jsme se nic dozvedet mohla by jste mi proaim poradit co mam delat nekdy kdyz se probudim po spankove paralyze tak nemuzu dychat a mam strasne velky strach nekolikrat i po probuzeni jsem mela pocit ze u dveri stoji cerna osoba a musela jsem okamzite roznout svetla nevim co s tim delat. Budu moc rada za odpoved a pomoc. Dekuji.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

spánková paralýza je doba mezi spánkem a bděním. V tomto časovém úseku mozek nedokáže ovládat svaly a vzniká dočasná neschopnost ovládat svaly. Celý tento stav je doprovázen velkou úzkostí a strachem.

Ve většině případů se objevují zvukové a vizuální halucinace. Přesný původ této choroby není znám. Bylo ale vypozorováno, že jí trpí osoby, které mají sklon k úzkostným stavům až depresím. Lidé trpící narkolepsií a spánkovou apnoe. Větší riziko prožití této epizody stoupá s užíváním většího množství alkoholu a drog.

Spánková paralýza nemá definici nemoci a nedá se tedy mluvit o léčbě. Většinou se jedná o jednorázovou záležitost, ovšem při opakování se, je nutné vyhledat pomoct. Už jen proto, že může být spánková paralýza následek noční apnoe, anebo pomalu se rozvíjející deprese. Obě tyto nemoci vyžadují lékařskou pomoc.

V každém případě, pokud se stav opakuje, je nutné vyhledat pomoct psychologa či psychiatra s následným odesláním k dalším specialistům a do spánkové poradny.

Pokud se vyskytuje zvýšená úzkost a např. poruchy usínání, lze krátkodobě řešit podáváním doplňků stravy nebo volně prodejným léčiv, např. Lavekan, Sédatif PC nebo Vitango.

S pozdravem,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyÚsta a zubyPéče o těloHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuKojeníPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyNespavostRegeneraceNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy