Zpět do poradny
Dotaz z 5. 5. 2024

Rýma nebo zánět dutin

LékyNemoci a příznaky
Dobrý den,
Mám od minulého pátku rýmu, že začátku klasika vodnaty výtok, pak hustý bílo žlutý, ale od tohoto pátku žádné zlepšení spíše se mi to jakoby zarazilo, ucpaný nos a žluté hleny, které jsou husté a jdou špatně vysmrkat. Na začátku jsem uzivala jen výplach konvickou a rýma stop, teď užívám to samé a do toho 3 den olynth, co jiného mohu ještě použít četla jsem v pribalovem letáků Ambrobene, že jen to lék na dutiny a nebo ještě Erdomed, ale já kašel nemám, jestli to může pomoci. Sinupret mi nezabírá, ještě jsem si nasadila zodac jestli to může mít nějaký vliv na splasknutí sliznice, beru ho cca 4 dny, ale nos pořád ucpaný.
Děkuji
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

léčba zánětu dutin trvá většinou delší čas a je provázena nepříjemnými příznaky. Ve většině případů začíná problém jako virový a někdy se dá zvládnout samoléčbou, kdy výplachy konvičkou a pravidelné dávkování přípravku Sinupret kapky postačí. Přípravek Sinupret na dutiny zabírá velmi dobře, ale účinkuje až zhruba po 4 dnech. Důležité je navýšení pitného režimu a další ztekucování rýmy se dá podpořit přípravkem Erdomed, i když nemáte kašel.

V mnoha případech, ale na virovou infekci nasedne bakteriální a dutiny se začnou plnit hlenem. A tady je nutná léčba antibiotiky. V některých případech stačí lokální antibiotika ve formě nosních kapek, jindy se volí i celková na několik dní. A to v případech, kdy se vyskytne bolest hlavy, tlak za očima nebo citlivost a bolestivost tváří. Tyto příznaky značí zaražení rýmy a zánět vedlejších nosních dutin.

Zabarvení nemusí v každém případě znamenat hned bakteriální infekci, ale pokud je rýma hustá, nejde vysmrkat a nezlepší se stav do 5 dní, případně pokud se přidají zmiňované příznaky, je na čase navštívit lékaře.

Děkuji za dotaz,

Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiPéče o těloMočové cestyNervový systémMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyOmega 3-6-9Vitamin DDiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportDotaz na lékárnyOběhový systémDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy