Zpět do poradny
Dotaz z 15. 10. 2024
dobré ráno, mám pravděpodobně závislost na nosních kapkách, co mám dělat?
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

závislost na nosních kapkách je velmi častý a špatně řešitelný problém. Člověk si nevědomky způsobí závislost při vleklé rýmě, zánětu dutin anebo při začínající alergii. Je důležité dodržovat doporučení lékárníků, kdy zazní, že nosní kapky se smí dávkovat pouze týden vkuse. Je to opravdu velmi důležité, jelikož vzniklá závislost je velmi nepříjemná a nutí pacienta stále zvyšovat četnost dávek do nosu.

Jakmile totiž lokální účinek odezní, sliznice oteče a nos se stává neprůchodným pro vzduch. Celá tato situace zhoršuje kvalitu života, zhoršuje noční spánek a navozuje chrápání a neustále vyschlou sliznici úst, protože je člověk nuceny dýchat stále pusou.

Toto se opakuje do doby, než opět nepoužije lokální nosní sprej s účinnou látkou. Existují dvě zaručené metody, jak se závislosti zbavit.

Jedna z nich spočívá v postupném snižování koncentrace nosních kapek přes dětské, kojenecké až na mořskou vodou a následně úplné vysazení (Nasivin pro děti, Nasivin pro kojence, Quixx Extra nosní sprej).

Druhá a efektivnější metoda je taková, že pacient aplikuje nosní sprej pouze do jedné nosní dírky po dobu jednoho měsíce. Po měsíci se kapky odloží. Druhá nosní dírka zůstává bez aplikace. Je tedy ucpaná, ale po dobu měsíční "očisty" sama odlehne. A takto se musí vydržet i s druhou nosní dírkou, která také do měsíce sama odvykne od účinné látky nosních kapek. Je ale důležité myslet na to, že nosni sliznice bude už vždy více vnímavá k opakovanému použití nosních kapek. Je tedy lepší nosní kapky vždy nahradit mořskou vodou.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy