Zpět do poradny
Dotaz z 16. 2. 2024

Problém se svěděním v uších

LékyOči a uši
Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu věc. Trpím dlouhodobým svěděním v uších, které se také trochu zvlhčuje. Poté se tam vytvoří tenká vrstva kůže, která se buď postupně odlupuje nebo zůstává na vatové tyčince při čištění. Tenhle cyklus se neustále opakuje. Můj dermatolog mi předepsal Diprosalic, který okamžitě pomohl, ale po několika dnech se problém vrátil a tak se to stále opakuje. Chtěl bych poprosit, zda byste mi mohli doporučit nějaký volně prodejný lék, který by mohl pomoci. Děkuji za případnou radu.
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

určitě vyhledejte znovu lékaře, ať se zjistí přesná diagnóza a nastaví správná léčba. To co popisujete, přičinou může být kvasinka, plíseň. Mykotický zánět v uchu se projevuje se svěděním, olupování kůže ucha a zevního zvukovodu, pocity tlaku a plnosti ucha, průběh bývá prolongovaný. U zdravého člověka je riziko ušních plísňových infekcí velmi malé a toto onemocnění postihuje spíše jedince s oslabenou imunitou nebo pacienty s diabetem či chronickým kožním onemocněním, jako je například ekzém (dermatitida).

Prvním krokem v léčbě otomykózy je vyčištění zevního zvukovodu od prachu a cizorodých látek, aby místně aplikované léky mohly lépe fungovat. V případě, že je zevní zvukovod ucpaný ušním mazem (cerumen), odstraní lékař při čištění také zbytky ztvrdlého mazu.

Dobře pomáhají lokální antimykotika, která se aplikují přímo do ucha do zvukovodu nakápnout či na vatu jako Exoderil, Canifug roztok, Cotylena sprej. Je nutné podávat i 14 dnů po vymizení příznaků.

Nebo příčinou svědění v uchu může být reakce na alergeny jako jsou prach, roztoči, zvířecí srst nebo určité potraviny. Příliš časté čištění uší může dráždit kůži uvnitř ucha a způsobit svědění. Reakce na chemikálie ve šamponech, sprchových gelech, nebo na kovy v ušních špercích může také způsobit svědění.

S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy