Zpět do poradny
Dotaz z 14. 8. 2024

Předávkování Septofortem

DětiDětské nemociKůžeLéky
Dobrý den, asi před 2 týdny můj 7letý syn vycucal asi 10 pastilek Septofortu za jeden den, protože ho bolelo v krku (hlídala ho babička). Od té doby jsem zaznamenala že se mu tvoří takové drobné pupínky po těle. Některé jsou slité v sobě, že je jich víc pospolu a některé jsou po jednom. Není jich moc ale stále nemizí a mám pocit že se objevují ještě další. Úplně první se mu objevil asi po 2 dnech (všimla jsem si toho po 2 dnech) že měl první slité pupínky v sobě na vnitřním stehnu. Stále mu ještě žádný nezmizel a popravdě nevím jestli je to náhoda že to souvisí s tím předávkováním nebo je to úplně něco jiného. Sem tam ho to lechtá ale nic vyrazného. Ani mu nic není. Napadlo mě buď kopřivka přímo z toho a jestli je možné že se pupínky můžou stále objevovat a nemizet i po 2 týdnech od předávkování nebo jestli to může být i něco jiného. Neštovice, 5. i 6. nemoc máme zasebou. Děkuji za jakoukoliv odpověď.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

Septofort obsahuje účinnou látku chlorhexidin a ten se z trávicího ústrojí špatně absorbuje. Celkový účinek je proto nepravděpodobný, může se však projevit po požití velkého množství léčivé látky. Hlavním důsledkem požití velkého množství chlorhexidinu je podráždění sliznice trávicího traktu. Může se objevit bolest břicha, nauzea, zvracení a průjem. 

Nežádoucí účinky typu kožní vyrážky popsané jsou také, ale ne vyloženě jako příznak předávkování. 

Je tedy otázkou, zda toto bude souviset s požitím většího množství léčiva. Fakt, že kožní příznaky spíše přibývají by svědčil pro jiný problém nebo onemocnění.

Na kožní příznaky je možné aplikovat Fenistil Gel případně užívat Fenistil kapky.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyÚsta a zubyPéče o těloHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuKojeníPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyNespavostRegeneraceNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy