Zpět do poradny
Dotaz z 15. 2. 2024

Nežádoucí účinky a kombinovatelnost léku Asentra

Duševní zdravíLéky
Dobrý den,

rád bych se zeptal na nežádoucí účinky a kombinovatelnost léku Asentra pro mou manželku (42 let). Lék byl předepsán na eRecept bez návštěvy lékaře. Chci se ujistit, že jde o variantu s nejmenšími nežádoucími účinky a zda by nebylo vhodnější použít jinou molekulu nebo originální lék. Navíc, manželka potřebuje občas kombinovat léčbu s nesteroidními antirevmatiky (Brufen), což je podle SPC kontraindikováno. Děkuji.
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Dominika Zourková

Dobrý den,

Asentra (sertralin) patří do skupiny antidepresiv třetí generace, konkrétně mezi selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Tato skupina léků je často preferována pro jejich efektivitu a relativně příznivý profil nežádoucích účinků. Kromě sertralinu mezi SSRI patří například paroxetin, citalopram či escitalopram, a z SARI (serotonin antagonist and reuptake inhibitors) je to trazodon.

Sertralin se obvykle podává jednou denně, a to buď ráno nebo večer, s možností podání s jídlem nebo bez něj. Nástup terapeutického účinku sertralinu je možný během prvního týdne, avšak k dosažení plného efektu je obvykle potřeba 4-6 týdnů. Mezi nejčastější nežádoucí účinky sertralinu patří nauzea. Doporučuje se také vyhnout kombinaci sertralinu s grapefruitovou šťávou.

Dále je důležité, aby byla léčba sertralinem případně ukončena postupně, během nejméně 1-2 týdnů, aby se předešlo abstinenčním reakcím, z toho hlediska se doporučuje vysazovat pouze po konzultaci s lékařem.

Pokud jde o kombinaci sertralinu s nesteroidními antiflogistiky (NSA), jako je Ibuprofen (Brufen), je důležité být opatrný. Současné užívání NSA a SSRI může zvýšit riziko gastrointestinálního krvácení, zejména u pacientů s předchozím poškozením sliznice GIT nebo těch, kteří jsou na antikoagulační či antiagregační léčbě. Přestože příležitostné užití Ibuprofenu by mohlo být akceptovatelné, je důležité tuto kombinaci konzultovat s lékařem, obzvlášť při chronických bolestí. Jako bezpečnější alternativa pro léčbu bolesti je paracetamol.

Přeji hezký den,

Mgr. Dominika Zourková

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaMenstruaceAlergieMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémErekceCholesterol a krevní tlakHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy