Zpět do poradny
Dotaz z 2. 4. 2024

Nechutenství

Léky
Dobrý den v současné době u mne probíhá biologická léčba a jeden z nežádoucích účinků je silné nechutenství. Při konzumaci jídla necítím chuť jídla ale pachuť hořkoslanost v ústech. Lékař mi doporučil vyzkoušet nutridrink juice. Pokud máte s tímto problémem zkušenost můžete mi ho doporučit? Děkuji a přeji hezký den.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

nejprve je nutné stanovit, zda hořkost v ústech je skutečně nežádoucím účinkem léčiva nebo zda se jedná až o následnou další komplikaci (např. kvasinková infekce dutiny ústní, která se často projevují bílými tečkami nebo okrsky na jazyku, vnitřním povrchu ústní dutiny a v krku a hořkostí v ústech). Pokud by se jednalo čistě o nežádoucí účinek léčiva, který se objevil záhy po nasazení biologické léčby, pak přichází v úvahu obecná doporučení proti hořkosti v ústech:

Obecně je vhodné zvýšit příjem tekutin, žvýkat žvýkačky, vynechat dráždivou stravu a zlepšit zubní hygienu.

Správná péče o dutinu ústní a zuby. Je nutné pravidelné čištění zubů, naučit se používat dentální nit nebo mezizubní kartáčky na čištění mezizubních prostor. Vyplachovat si po každém jídle ústa antiseptickou ústní vodou (např. Listerin.

Žvýkání žvýkaček bez cukru napomůže zlepšit pohyb slin v ústech a snížit riziko sucha v ústech, které je velmi často příčinou hořkosti v ústech. Příklad takových žvýkaček může být Miradent Xylitol žvýkačky Mentol 30 ks.

Dále se doporučuje vynechat tučná, smažená a kořeněná jídla, zanechat kouření a vyhnout se nadměrnému užívání alkoholu.

Jinou možností je výplach úst roztokem jedlé sody ve vodě (1 kávová lžička jedlé sody na 200 ml vody).

Biologická léčba obecně není lehce nahraditelná, ale pokud by ani přes výše zmíněná opatření hořkost zůstávala i nadále obtěžující, doporučuji poradit se s lékařem o dalších možnostech.

Děkuji za dotaz,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiNervový systémPéče o těloMočové cestyMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyVitamin DOmega 3-6-9DiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportOběhový systémDotaz na lékárnyDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy