Zpět do poradny
Dotaz z 28. 5. 2024
Prosím mám porad nafouklé břicho i když se na jim nebo nápojů.už nevím co bych mela použít.
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

nafouklé břicho může být nepříjemný problém a může mít různé příčiny. Zde jsou některé důvody nafouklého břicha: Některé potraviny, jako je fazole, čočka, brokolice, cibule a sycené nápoje, mohou způsobit zvýšenou produkci plynu ve střevech. Je možné, že se bude jednat o laktózovou intoleranci, neschopnost trávit laktózu, cukr obsažený v mléčných výrobcích nebo celiakii, nesnášenlivost lepku či jiné potravinové alergie a intolerance.

Příčinou mohou být zažívací poruchy jako syndrom dráždivého tračníku nebo zpětný tok žaludeční kyseliny do jícnu může nebo zácpa.

U žen mohou hormonální změny během menstruačního cyklu způsobit nafouknutí.

Hromadění tekutiny v břišní dutině, často v důsledku jaterních onemocnění nebo srdečního selhání, může způsobit zvětšení břicha.

Pokud máte chronicky nafouklé břicho, je důležité navštívit lékaře, který může provést potřebná vyšetření k určení příčiny jako fyzikální vyšetření, krevní testy, testy na potravinové intolerance a alergie, endoskopii nebo kolonoskopii, ultrazvuk nebo CT vyšetření břicha.

Vyhýbejte se potravinám, které způsobují nadýmání, a zkuste jíst menší a častější jídla. Pravidelná fyzická aktivita může pomoci stimulovat trávení a snížit nadýmání. Pití dostatečného množství vody může pomoci při trávení a předcházet zácpě.

Užívání probiotik může podpořit zdravou střevní mikroflóru a snížit nadýmání.

Některé léky mohou pomoci zmírnit příznaky, například simetikon pro snížení plynatosti nebo laxativa při zácpě.

Pokud přetrvávají příznaky nebo jsou doprovázeny dalšími závažnými symptomy, jako jsou silné bolesti břicha, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti nebo krev ve stolici, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

S přáním pěkného dne Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy