Zpět do poradny
Dotaz z 4. 2. 2025
Dobrý den, už nějaký den mně trápí nachlazení. Jsem v 32. t.t. Začalo to bolestí v krku, pak přišla rýma (hlavně ucpaný nos, málo hlenu), a teď se přidal suchý kašel, takový dusivý spíš (možná způsobeno i suchostí v krku, z důvodu dýchání ústy). Zatím ale neodkašlávám, drží se to v krku a cítím že to leze i na hlasivky. Na rýmu jsem na začátku pár krát použila Muconasal Plus, teď už jen mořskou vodu. Cucám pastilky z lišejníku, a piju čaj (nejprve jsem pila těhotenský, ten došel, tak piju mátový z Lidlu, ale četla jsem že máta by se neměla). Můžu vás poprosit o doporučení nějakého sirupu, nebo něčeho na odkašlávání, případně také léčivého čaje, který můžu popíjet při nachlazení (protože čistá voda mi na to nedělá úplně dobře). Předem děkuji, Hezký den
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

ve 32. týdnu těhotenství je důležité volit léky a bylinky s ohledem na bezpečnost pro miminko. Anebo léčbu konzultovat přímo s ošetřujícím gynekologem, pokud by příznaky přetrvávaly dlouhodobě, anebo měly zhoršující se charakter.

Vykašlávání hlenu je třeba podpořit. K tomu se používají léky ředící hlen a podporující  vykašlávání, tzv. mukolytika nebo expektorancia. O užití těchto léků na kašel v těhotenství může ve většině případů rozhodnout jen lékař. Po zvážení rizik a přínosů léčby.

Doporučuji tedy bylinné přípravky, které jsou schválené v těhotenství a to Stopkašel sirup nebo dětský jitrocelový sirup Dr.Muller. Ostatní přípravky nejsou většinou doporučovány z důvodu přítomnosti alkoholu nebo jiných látek, které by neměly být v těhotenství přijímány.  Velmi důležité je dodržovat pitný, aby se přítomný hled dostatečně naředil a šel lépe z dýchacích cest odkašlat. 

Zdaleka ne všechny bylinky jsou doporučovány a povoleny v době těhotenství. Nedoporučují se ani průduškové čajové směsi. Volte tedy jednosložkové čaje. Vhodný je lipový čaj na případné vypocení nebo slezový květ na podporu vykašlávání nebo na běžné pití heřmánek a šípkový čaj. Máta není v těhotenství doporučována, ale ve velkém množství. Pokud ale nemusíte, nahraďte ji jinými bylinami.

Doporučuji do čaje přidávat med a citron, změkčují hrdlo a podporují imunitu. Dopřejte si dostatek odpočinku, spánku a konzumujte hodně ovoce a zeleniny, abyste doplnila potřebné vitamíny.

Pokud by se stav horšil (horečka nad 38°C, dušnost, silný kašel s hlenem, který mění barvu), určitě kontaktujte lékaře.

S pozdravem Pavel Horký.

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaMenstruaceAlergieMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémErekceCholesterol a krevní tlakHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy