Dobrý den,
ve 32. týdnu těhotenství je důležité volit léky a bylinky s ohledem na bezpečnost pro miminko. Anebo léčbu konzultovat přímo s ošetřujícím gynekologem, pokud by příznaky přetrvávaly dlouhodobě, anebo měly zhoršující se charakter.
Vykašlávání hlenu je třeba podpořit. K tomu se používají léky ředící hlen a podporující vykašlávání, tzv. mukolytika nebo expektorancia. O užití těchto léků na kašel v těhotenství může ve většině případů rozhodnout jen lékař. Po zvážení rizik a přínosů léčby.
Doporučuji tedy bylinné přípravky, které jsou schválené v těhotenství a to Stopkašel sirup nebo dětský jitrocelový sirup Dr.Muller. Ostatní přípravky nejsou většinou doporučovány z důvodu přítomnosti alkoholu nebo jiných látek, které by neměly být v těhotenství přijímány. Velmi důležité je dodržovat pitný, aby se přítomný hled dostatečně naředil a šel lépe z dýchacích cest odkašlat.
Zdaleka ne všechny bylinky jsou doporučovány a povoleny v době těhotenství. Nedoporučují se ani průduškové čajové směsi. Volte tedy jednosložkové čaje. Vhodný je lipový čaj na případné vypocení nebo slezový květ na podporu vykašlávání nebo na běžné pití heřmánek a šípkový čaj. Máta není v těhotenství doporučována, ale ve velkém množství. Pokud ale nemusíte, nahraďte ji jinými bylinami.
Doporučuji do čaje přidávat med a citron, změkčují hrdlo a podporují imunitu. Dopřejte si dostatek odpočinku, spánku a konzumujte hodně ovoce a zeleniny, abyste doplnila potřebné vitamíny.
Pokud by se stav horšil (horečka nad 38°C, dušnost, silný kašel s hlenem, který mění barvu), určitě kontaktujte lékaře.
S pozdravem Pavel Horký.
Dobry den, je nějaká alternativa např. framykoinu, která není na recept. Mam hlubší řeznou ránu na předloktí a je poměrně hnisavá, takže bych potřebovala nějakou mastičku, která by urychlila hojení. Samozřejmě něco bez předpisu, protože k dr s tím opravdu chodit nechci. Předem děkuji za odpověď.
zobrazit odpověďOdborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.