Zpět do poradny
Dotaz z 18. 3. 2024

Mykóza nehtů

DermokosmetikaLéky
Dobrý den, prosím vás existují léky na toto onemocnění na vnitřní užití účinější než masti a gely? Léčím se s ulcerozní kolitidou a Parkins.nemocí. Děkuji. Černínová
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

určitě existují. Onychomykóza (mykóza nehtu) patří mezi časté mykotické infekce. Zpravidla se nejprve objeví na nehtu palce u nohou. Nehet má typický vzhled, je deformovaný, nažloutlý, popř. se nehet i láme. Pokud je napaden pouze jeden nehet, doporučuje se zaléčit pomocí lokálních antimykotik. Léčbu je ale třeba provádět správně. Konkrétně je třeba nehet nejprve zvláčnit, např. v horké vodě, následně ho pak mírně zdrsnit pilníčkem na nehty a až poté aplikovat antimykotikum ve formě masti, roztoku nebo laku na nehty. Takto je to třeba opakovat minimálně dva týdny a i když dojde k výraznému zlepšení, tak pak je nutné v léčbě pokračovat ještě alespoň týden. Z lokálních přípravků, které lze takto použít zmiňuji např. Exoderyl roztok, Canesten krém nebo Excilor lak na nehty.

V případě, že je zasaženo víc nehtů najednou, lékař předepíše celková antimykotika. Nejčastěji se používá Terbinafin 250 mg denně po dobu 8 - 12 týdnů. Ve srovnání s ostatními antimykotiky vykazuje menší potenciál k interakcím s ostatními léčivy.

Dále se používá léčivá látka itrakonazol (přípravky Conisor, Prokanazol). Antimykotika tohoto typu se nesmí užívat společně s léčivy na alergii, na poruchy srdečního rytmu, na cholesterol a další.

Předepsat celková antimykotika musí lékař, volně prodejná nejsou.

Dále je vhodné u plísní nehtů nosit bavlněné ponožky, nohu nechávat co nejvíce v suchu. Pomáhá i výměna bot nebo alespoň jejich dezinfekce (např. přípravkem Top Gold).

Mějte hezký den,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy