Dobrý den,
léčba atopického ekzému se skládá ze dvou částí - tou první je správná péče o pokožku a druhá je pak řešení samotného vzplanutí.
Pro správnou péči se využívají emoliencia (změkčující krémy a masti). Vtírají se nejen do ložisek ekzému, ale i všude tam, kde je kůže suchá. Je třeba nanášet rozumné množství krému. Nadměrným množstvím krému obvykle nedochází ke zlepšení, naopak. Je možno kombinovat i více druhů emoliencií: pak jsou voleny masti a mastné krémy na velmi suchá místa a na noc, méně mastné prostředky na velké plochy a na den. Pravidlo pro aplikaci krémů a mastí je aplikovat i v klidových stadiích, toto je základní preventivní opatření atopického ekzému. Krém s výbornými referencemi od pacientů je např. Dexeryl. Jinou možností je hydratační krém Cerave. Ostatně od značky Cerave lze využít i mycí hydratační přípravek Cerave hydratační emulze.
Pomáhají rovněž koupele a to sice ty, které obsahují i dezinfekční protibakteriální látky. Pravidla pro koupel jsou následující – koupel musí být krátká (do 10 min nejvíce), nedoporučuje se přehnaně horká a po dokončení je nutné kůži v co nejkratším úseku hydratovat krémy a mastmi. Pokud se toto nestihne v horizontu několika minut tak hrozí další vysychání pokožky a praskání. Do koupele je možné přidávat různé přísady: koupel z ovesných vloček, z pšeničných otrub, koupel ve škrobu, ovesnou koupel či bylinné koupele (především řepíkovou).
V případě akutního vzplanutí lze kromě protizánětlivých a imunosupresivních kortikosteroidů využít místní imunomodulační prostředky. Mechanizmem účinku a nežádoucími účinky se tyto léky liší od lokálních kortikosteroidů. Jedná se o imunosupresiva nové generace - konkrétně lze zmínit krém Elidel, který je vázaný na lékařský předpis. Zmírňují zánět a zlepšují nepříjemné svědění v postižených oblastech. Jsou vhodné k akutnímu ošetření míst, kde je kůže jemná a tenká (obličej, krk, oblast přirození, záhyby končetin). Nejdříve jsou aplikovány 2× denně, po zhojení preventivně 2× týdně do míst, kde se ekzém nejčastěji vrací. Jsou určeny pro děti od 2 let věku.
Dovolím si ještě krátce okomentovat použití kortikoidů. Kortikoidy se užívají jen krátce k překonání kritických obtíží. Ošetřují se především místa, kde je ekzém nejhorší, obyčejně večer po koupeli či sprše. Nejprve je ale nutné kůži ošetřit promašťující a hydratační mastí. Později se frekvence aplikace kortikosteroidů snižuje (event. se zcela vysazují) a nahrazují se léčivy, které mají za úkol udržet onemocnění v klidovém nebo přijatelném stavu. Pauza v užívání by měla být nejméně tak dlouhá, jak byl lék užíván, později raději dvojnásobná (tedy třeba 3 dny s kortikoidy a 3 dny bez, později 3 + 6 dnů). Je také možné užívání 2–3 dny v týdnu v režimu např. v pondělí a čtvrtek nebo pondělí, středa a pátek. Postupně je vhodné kortikoidy úplně nahradit imunomodulačními látkami, např. výše zmíněný Elidel.
Mějte hezký den,
Pavel Horký
Dobrý den , včera jsem byla u právnického doktora který mi zjistil že mám svrab včera večer po sprchování jsem se namazala mastí proti svrabu dnes jsem se namazala taky, zajímá mě kdy to ustoupí a kdy se vyléčim cítím stále slabé šimrani proti svědění jsem dostala diazepan
zobrazit odpověďDobrý den,
už delší dobou trpím střídaním pravidelnosti stolice, nikdy jsem tomu nevkládal takovou pozornost, až do posledních dnů. Jak jsem již řekl, stolice není pravidelná a taktéž to doprovází časté nadýmání a bolestivý odchod větrů, celkově občasná bolest břicha, opakující se hlavně ráno. Dnes jsem byl na záchodě a ve stolici jsem vypozoroval krvavou žilku něčeho červeného, nejspíš krve, hned vedle krve se nacházel hlen, který byl jasný a zřetelný. Nevíte co by to nejspíše mohlo být? Na internetu jsem našel nespočet článků o rakovině tlustého střeva a nabyl jsem strachu. Budu moc rád za případnou odpověď, moc by mě uklidnilo když budu vědět, na čem bych zhruba mohl být, Díky.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.