Zpět do poradny
Dotaz z 2. 4. 2024

Lactulose AL sirup 500 ml

Léky
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda užívání sirupu Lactulose AL sirup 500 ml ovlivňuje vstřebávání jiných užívaných leků? Popřípadě s jakým odstupem od sebe užívat?
Děkuji
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

léčivý přípravek Lactulose AL obsahuje účinnou látku laktulózu, což je šetrné osmotické projímadlo, které mohou užívat i děti, těhotné a kojící ženy. Je to syntetický disacharid (fructosa a galaktosa), který se rozkládá v tlustém střevě a váže na sebe vodu, zvětšuje se střevní obsah a tím změkčuje stolici a usnadňuje její odchod. Bez doporučení lékaře se laktulóza může používat k léčbě zácpy u stavů, kde je zapotřebí, aby se tvořila měkká stolice, např. máte-li hemoroidy či po chirurgickém zákroku na konečníku nebo tlustém střevě nebo u zácpy způsobené především porušením vyprazdňovacího reflexu vlivem špatných návyků. Pouze na doporučení a pod dohledem lékaře se laktulóza může používat k léčbě jaterní encefalopatie (poškození mozku při selhání jater projevující se nervovými a psychiatrickými příznaky).

Úvodní dávkování je 15-45 ml denně během snídaně, účinek se dostavuje po 2-3 dnech léčby. Rozestup od ostatních léků není nutný. Laktulóza může zvyšovat ztráty draslíku vyvolané jinými léky, např. thiazidovými diuretiky (léky podporující tvorbu a vylučování moči), kortikosteroidy (léky k léčbě poruch imunity a zánětlivých onemocnění) a amfotericinem B (lék k léčbě plísňových infekcí). Nedostatek draslíku může zesílit účinek srdečních glykosidů. Zejména na počátku léčby se může vyskytnout nadýmání, které většinou v průběhu léčby vymizí. Při léčbě je nutné zvýšit příjem tekutin.

S přáním pěkného dne Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiNervový systémPéče o těloMočové cestyMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyVitamin DOmega 3-6-9DiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportOběhový systémDotaz na lékárnyDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy