Zpět do poradny
Dotaz z 19. 12. 2024
Můj otec má 93 let, říkal že smrká krev, jako kdyby praskla žilka a před chvílí mi psal,že vysmrkal ztuhlou.krev. Znamená to něco?
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

smrkání krve může být způsobeno různými faktory a většinou neznačí závažný problém. Ovšem u staršího člověka je vhodné brát tento příznak vážněji.

Ve většině případů se jedná o poranění nebo podráždění nosní sliznice, kdy je sliznice vysušená a praská. Anebo dojde k mechanickému poškození smrkáním, škrábnutím

Častá příčina, zejména při vysokém krevním tlaku nebo křehkosti cév způsobené věkem, je prasknutí cévky a následné krvácení. Zkontrolujte tatínkovi vysoký krevní tlak.

Pokud užívá léky jako Warfarin, Aspirin nebo jiné léky proti srážení krve, může to zvýšit riziko krvácení.

Samotná infekce, nebo zánět dutin mohou vést k mírnému krvácení.

Jedna závažných příčin, ale ne tak častá, kdy smrkání krve je příznakem nádoru nebo jiného vážnějšího onemocnění, například ve spojitosti s dutinami či nosohltanem.

Zkontrolujte stav otce. Zeptejte se, zda má další příznaky, jako je bolest hlavy, únava, závratě nebo celkové oslabení. Pokud má doma tlakoměr, zkontrolujte hodnotu z průměru 3 měření. Sledujte, zda krvácení pokračuje

Pokud je smrkání krve opakované nebo se objevují sraženiny, je vhodné co nejdříve kontaktovat praktického lékaře nebo ORL specialistu.

Připravte si informace o jeho užívaných lécích a případném vysokém krevním tlaku.

Je dobré zvlhčovat vzduch a doporučit jemné smrkání. Případně ošetřovat nosní sliznici Vincentkou ve spreji.

Pokud by se krvácení z nosu zhoršilo nebo doprovázelo závažnými příznaky (např. potíže s dýcháním, zmatenost), neváhejte volat záchrannou službu.

 

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy