Zpět do poradny
Dotaz z 23. 4. 2024

Kotvičník zemní

LékyZdraví a prevence
Užívám Letrox 75 a Keppra 500
Můžu pít čaj z kotvičníku? Děkuji za radu
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

existuje velké množství přípravků s obsahem kotvičníku zemního (Tribulus terrestris), např. Tribulus Sportwave nebo Adiel kotvničník zemní. Používají se zejm. díky vysokému obsahu látek, které se nazývají steroidní saponinů, nejvíce se vyskytují v kořenech a plodech. Rovněž jsou v dnešní době oblíbené díky jejich příznivému efektu na libido.

Spotřeba přípravků s obsahem kotvičníku zemního (Tribulus terrestris) stoupá zejm. v poslední době a doposud není známo mnoho jeho interakcí s léčivy nebo jinými doplňky stravy. Nelze proto doposud s jistotou vyloučit nebo potvrdit interakce s Vámi zmíněnými léčivy, nicméně některé informace již dostupné jsou a z toho lze usuzovat.

Interakce mezi Letroxem a Kepprou v literatuře doposud zmíněny nejsou. Vhodné by byl alespoň časový odstup od užívání léčiv (pokud je Letrox užíván ráno a Keppra např. ráno a večer, pak doplněk stravy z kotvičníku ideálně zařadit mezi dávkování léčiv, tedy na poledne nebo brzké odpoledne).

Kotvničník má známé interakce a těmi jsou např. jeho potenciální interakce s warfarinem (může působit jako enzymový inhibitor, při současné medikaci warfarinem zvyšuje INR a tím i jeho účinnost). Rovněž jím mohou být současně ovlivněna i jiná léčiva, např. klopidogrel (inhibicí přeměny proléčiva na účinné léčivo, snižuje jeho účinnost, což může mít za následek zvýšení rizika krevních sraženin).

Dále je třeba vyhnout se přípravkům s obsahem bylinných směsí s obsahem lékořice lysé, třezalky tečkované, guarany, maté, všehoje ženšenového, hlohu, senny, aloe vera a ginkgo biloby.

Zvýšené opatrnosti by měly dbát osoby s poruchou funkce ledvin, užívající diuretika a léčiva na diabetes.

S pozdravem,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaMenstruaceAlergieMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémErekceCholesterol a krevní tlakHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy