Zpět do poradny
Dotaz z 7. 2. 2024
Kotnik ma otekli a jak přimačknu tak se udela dulek a o chvilku zmizne
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

je nutné vyhledat lékaře, aby určil příčinu otoku (žíly a lymfa, onemocnění srdce, ledvin, štítné žlázy apod.) a nastavil správnou léčbu. Otoky nohou, které provázejí chronické žilní onemocnění, jsou nejčastějším typem otoků na dolních končetinách. Otok patří mezi nejvíce frekventované projevy selhávání funkce žilního systému a může se vyskytnout ve všech stádiích tohoto onemocnění. Otok se vyskytuje už od počátečních známek této choroby. V prvních stádiích onemocnění otoky jsou minimální ráno, nejvíce jsou v odpoledních a večerních hodinách a ustupují po uvedení končetiny do zvýšené polohy. V dalším stádiu se otoky vyvíjejí během dne, otok je viditelný, hmatatelný, po tlaku do místa otoku vzniká důlek. V posledním stádiu otoky jsou kolem kotníků i nad kotníky. Objevují se již ráno, omezují každodenní aktivitu a vyžadují polohování končetin i během dne. Otoky se mohou zhoršovat v teplu, v letních měsících, po horkých koupelích.

Z režimových opatření je důležité vyvarovat se dlouhému stání či sezení, působení nadměrného tepla, pravidelně cvičit k posílení žilně-svalové pumpy, polohovat končetiny, věnovat se vhodným sportovním aktivitám ( plavání, nordic walking či jízda na kole).

Dále je potřeba zahájit léčbu venofarmaky a kompresní terapií. Z volně prodejných léčivých přípravků doporučuji Diozen nebo Devenal 2 tablety denně nebo Reparil s dávkováním i 3xdenně 2tablety a lokálně potírat Lioton gel , dále nosit kompresivní elastické punčochy kompresní třídy II. nebo nejdříve na otoky aplikovat kompres bandáž ( přiložené obinadlo s krátkým tahem, jsou málo pružná, působí na končetinu požadovaným tlakem např. Ideal či Idealflex ) a k nošení kompresní punčochy přistoupit až po redukci otoku.

S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexAlergieProbiotikaTěhotenstvíKloubyMužské zdravíIntimní problémyOči a ušiNervový systémPéče o těloMočové cestyMenstruacePohybový systémAntibiotikaŽíly a cévyMagnesiumLaktobacilyÚsta a zubyErekceHomeopatieIntimní hygienaChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyOmega 3-6-9Vitamin DDiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportOběhový systémDotaz na lékárnyDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy