Zpět do poradny
Dotaz z 5. 3. 2024
Užívám Concor Cor 2,5mg - léčím se u Vás s nepravidelným srdečním rytmem (původně i vyšším tlakem). Praktická lékařka mi předepsala Citalopram 10mg (SSRI). Po přečtení příbalového letáku jsem zjistil, že přípravek může prodlužovat QT interval, což může vést k závažným problémům až k torsade de pointes. Chtěl bych Vás tedy poprosit o radu, zda by pro mě užívání tohoto přípravku neznamenalo nebezpečí, jelikož jsem četl, že TdP může vést ke zhoršení arytmií či náhlé smrti pacienta. Popř. zda by se na toho nebezpečí dalo včas přijít a lék vysadit.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

je pravdou že některá antidepresiva mohou prodlužovat QT interval. Z těchto antidepresiv lze kromě Citalopramu jmenovat dále Escitalopram (Elicea), Venlafaxin, Mirtazapin. Z antidepresiv, která mají nižší riziko prodloužení QT intervalu lze zmínit Sertralin (Asentra), Vortioxetin (Brintellix).

V některém případě jsou léky těžko nahraditelné (např. u antibiotik), nicméně v případě antidepresiv je možné vybírat z velkého počtu přípravků a rozhodně by se vyplatilo vybrat šetrnější v tomto smyslu. Léčivo je možné změnit i v průběhu užívání, záleží na tom, jaké pak paní doktorka vybere. Zpravidla je mezi změnou antidepresiv třeba mít určitou "vymývací" periodu, kdy se počká na kompletní zmetabolizování a vyloučení původního léčiva a nasadí se pak léčivo nové, s lepším profilem nežádoucích účinků (např. zmíněná Asentra).

Výběr antidepresiv se dále řídí indikací, na kterou mají být antidepresiva účinná. V případě depresivní poruchy bude účinná naprostá většina antidepresiv. V případě úzkostných poruch se pak výběr zužuje. Pokud se antidepresiva vysazují, je třeba tak dělat postupně (např. postupným snižováním dávky v horizontu měsíců při dlouhodobém užívání). Pokud je antidepresivum užíváno krátce, např. pouze týden, lze vysadit rychleji.

Depresivní a úzkostné poruchy je třeba kvalitně zaléčit (antidepresivy, příp. psychoterapií - konkrétně kognitivně behaviorální terapie). Jelikož se jedná o poruchy, u kterých může být snížena imunita, doporučuje se užívat Vitamín D. Existují studie, které potvrzují, že jeho velký deficit způsobuje rovněž prodloužení QT intervalu.

Rovněž není na škodu užívání doplňků stravy s hořčíkem, např. Magne B6, který může rovněž přispět k celkové pohodě. Děkuji za důležitý dotaz.

S pozdravem, Pavel Horký.

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíDoplňky stravyZažíváníKůžeBylinkyDuševní zdravíDermokosmetikaVitamíny a minerályInfekceVýživaImunitaDětiLékové interakceAntikoncepceVztahy a sexAlergieKloubyTěhotenstvíPéče o těloOči a ušiIntimní problémyNervový systémMužské zdravíMočové cestyProbiotikaLaktobacilyMenstruaceAntibiotikaŽíly a cévyÚsta a zubyChřipka a nachlazeníHomeopatiePohybový systémErekceIntimní hygienaPéče o pleťHubnutíCholesterol a krevní tlakEkzémKojeníMagnesiumDiabetesSpánekVlasy a nehtyDýchací soustavaVitamin DKašelDětské nemociRegeneraceMateřství a rodinaOběhový systémCestování a výletyVitamin CMazlíčciKřečové žílyOmega 3-6-9ReceptySportZácpaHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníKrásaDotaz na lékárnyBolest v krkuDezinfekceOpalováníNespavostVaginální infekcePrvní pomocŘedění krveDetoxikaceDomácí cvičeníDětská výživaOparSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiOstropestřecKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataSuperpotravinyRýmaAlkohol

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy