Zpět do poradny
Dotaz z 1. 7. 2024
Dobrý den, bohužel mě trápí hemeroidy. Jaké jsou prosím nejúčinnější léky, které si mohu koupit bez předpisu?
Předem děkuji za odpověď.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

léčba hemoroidů probíhá dvěma způsoby. V prvním případě léčba tlumí příznaky a ve druhém řeší příčinu.

Hemoroidální onemocnění znamená rozšíření žilního systému v oblasti konečníku v důsledku těchto rizikových faktorů: sedavý způsob života (např. kancelářská práce, cyklistika, příliš dlouhé sezení v podřepu nebo na toaletě, nevhodný způsob stravování (zejm. nedostatečný pitný režim, strava s nedostatkem vlákniny, nadměrná konzumace kávy a ostrých jídel a s ním spojené poruchy defekace).

Z toho plynou i doporučení jak onemocnění dostat pod kontrolu. V první řadě je nutné upravit jídelníček a celkově životní styl. Do stravy zařadit dostatek vlákniny (lze i formou doplňků stravy, někdy v kombinaci s probiotiky, např. Dr. Popov Psyllium). U vlákniny je třeba dodržovat pitný režim, protože pak jedině vláknina funguje správně.

Základem léčby by měla být správná anální hygiena. Lze využít např. Vlhčené ubrousky. Při sedavém způsobu života, pak co nejvíce omezit pocení v dané oblasti (např. použití přípravku Sudocream).

A konečně - samotná léčba nejprve spočívá v zaléčení příznaků (svědění, bolest a krvácení). Na tyto potíže lze využít níže uvedené přípravky. Lze kombinovat mezi sebou, např. mast přes den a čípky na noc.

Mastu mast Mastu čípky Faktu mast

Faktu čípky

Zkušenosti od pacientů jsou takové, že některým plně postačí Faktu (čípky nebo mast), u přípravku Mastu pak zákazníci chválí jeho účinnost, když ostatní přípravky nezabírají.

Druhou částí léčby je posílení žilní stěny (to se částečně bude dít díky zlepšení stravy) a je možné využít i další přípravky přímo na posilovaní žilní stěny, např. volně prodejný Diozen nebo Diosminol. U těchto přípravků upozorňuji, že je třeba je užívat po jídle a aby člověk viděl jejich efekt, pak musí být podávány minimálně měsíc v kuse.

Po dodržování těchto doporučení by mělo dojít po čase k úlevě a pokud ne a pokud se přidají další příznaky typu zácpa nebo průjem, pak bude třeba poradit se ještě s lékařem.

Děkuji za dotaz, Pavel Horký

Užitečné?
(1) (1)
(1)

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy