Zpět do poradny
Dotaz z 28. 5. 2024
Může dostat přítelkyně genitální opar po potratu
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

genitální opar se přenáší přímým fyzickým kontaktem a ve většině případů pohlavním stykem. Je způsoben virem Herpes simplex, který sídlí v nervových zakončeních. V těle dříme i několik let a je aktivován větším stresem či nervozitou. Přenos je možný i od člověka, který nikdy neměl příznaky.

Výskyt je možný jednou za život, ale spíše se opary opakují. Výsev je u žen rozšířen na větší oblast než jen zevní genitál. Zasahuje hluboko do pochvy a může být rozšířen i na močový měchýř. Postižená kůže se zhojí do 10 dní, ale výsev puchýřků se opět opakuje.

Genitální opar se projevuje pálením až bolestivostí s následným vznikem puchýřků přecházejících v praskající boláky. Z rány může vytékat krev či bezbarvá tekutina. Ne všechny osoby budu mít tyto projevy, u jedinců se neprojeví příznaky nikdy.

Existuje určité (nízké) riziko, že genitální opar v těhotenství může způsobit potrat či předčasný porod. Těhotné ženy by měly být více opatrné a dodržovat doporučení od lékaře, jak se v této životní situaci chovat.

Neexistuje léčba, která by dokázala z těla zcela odstranit Herpes virus, ale dají se použít antivirotika, která zmírní projevy, zkrátí dobu trvání a sníží riziko přenosu na partnera. Léky jsou vázány na lékařský předpis. Lékař také doporučí vhodné přípravky na postiženou oblast, aby se zabránilo sekundární infekci.

Velmi důležité je vyhnout se stresu, co nejvíce odpočívat a zaměřit se na posilování imunitního systému. Při pohlavním styku vždy používat prezervativ a je nutné informovat partnera o možné nákaze. Důležitá je zde psychologická podpora, život s genitálním oparem je někdy velmi komplikovaný a ničí partnerské vztahy, způsobuje fyzickou bolest a psychickou zátěž.

Děkuji za dotaz,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiPéče o těloMočové cestyNervový systémMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyOmega 3-6-9Vitamin DDiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportDotaz na lékárnyOběhový systémDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy